Премиерът Бойко Борисов отново е на инспекция, но този път на трасето, където се изгражда газовата ни връзка с Гърция. Заедно с него са енергийният министър Теменужка Петкова,както и шефката на НС Цвета Караянчева, тъй като именно в Кърджалийско тръбата влиза на на наша територия.
Премиерът поясни, че газовата магистрала с Гърция е най - геостратегическият проект, който правим, тъй като давал възможност газта да се движи както юг - север, така и изток - запад. Той бил от стратегическа значимост за целия регион, както и за хранилището ни в Чирен, което ще се разширява, за да може втечнения газ от Александруполис да стига до него.
"България е прекрасна държава", каза Борисов, но уточни, че тръбопроводът минава през планини, реки и язовири, както и под инфраструктура и пътища.
Поясни, че реализирането се забавило заради пандемията и защото в съседна Гърция били под пълен локдаун и имало доста ограничения. Иначе по план е трябвало да бъде готов още април. "През това ние строихме и искам максимално бързо да увеличим интензитета", поясни Борисов.
"Ще питаме ЕК и от ЕИБ да ускорим плащанията. Тази година газопровода трябва да стане", каза още премиерът. Премиерът увери, че вече има разписан график по седмици и по дни, а икономическият министър Лъчезар Борисов доложи, че ведомството финансира проекта с 29 млн. лв.
Изпълнителите на свой ред поясниха, че работят по заварките и то независимо от времето. "Времето вече ще е хубаво, така сме го поръчали. Така че и магистралите и тръбопроводите да вървят с пълна обороти", каза премиерът.
Заяви още, че на пръв поглед трасето от Александруполис до Димитровград изглежда лесно,но дошли на гръцката граница, за да се види как терена е пресечен. "Пандемията е нещо, което не може да се предвиди", каза той и добави, че за да дойдат работници през границата трябва да минат през карантина. Поясни, че в Гърция също се ваксинира усилено и се надява повече да няма пречки. Осигурили са всички условия за работниците, като дори и български такива, като това щяло да бъде добре и за икономиката в региона.
Борисов даде да се разбере, че от газовата връзка с Гърция ни зависи и диверсификацията и хранилището в Чирен.101 км вече са заварените тръби, докладва пък енергийният министър Теменужка Петкова. А отделно са положени над 128 тръби на трасето, 166 км е разчистена полосата. От гръцка страна се работи от юг на север.
Борисов поясни, че се надява през март с премиера Мицотакис да дойдат отново и да видят готово трасе. По думите му този проект бил важен, защото газ по него щял да тече чак до Полша, защото така се осигурявала 100 % диверсификация, с различни доставчици - дали американски втечнен газ, катарски или израелски.
Газта щяла да стига до терминала в Александруполис, от там до хранилището до Чирен, откъдето пък на свой ред може да тръгва за Сърбия, Северна Македония, Румъния. Целият региона може да се диверсифицира, увери премиерът. Поръча на Цвета Караянчева да направят кампания и така Кърджали да се газифицира също както Стара Загора и Димитровград. Борисов се обърна към изпълнителите като поясни, че имат съдействие от енергийното ведомство. От там ще получат близките дни 55 млн.
Премиерът поясни, че сме имали негативен опит с връзката с Румъния, където водите на Дунав го натиснали и се наложили да го правят пак. Повод пък се оказа фактът, че част от тръбата по газовата връзка с Гърция минава под язовир Студен кладенец. Попита дали слагат и оптичен кабел, както и под тръбите на "Балкански поток".
Борисов заяви, че се търси начин да се намери най-скоростния начин и се надява тази година тръбата да са под земята и да тече газ. Това е 100 % диверсификация, каза Борисов и поясни, че този натиск е за добро за целия регион. Поясни, че това е най-важният проект на инициативата "Три морета".
След като провериха как върви строежа на връзката с Гърция, Борисов и Караянчева продължиха с обиколка в Кърджалийско и по-специално близо до мост в село Птичар, за чийто ремонт кабинетът е отпуснал пари.