"Нямаме план да форсираме на всяка цена персонални промени в кабинета."
Това обяви Лена Бориславова, началник на политическия кабинет на премиера Кирил Петков. В интервю пред "24 часа" тя очерта важните приоритети пред кабинета на малцинството в момента:
"Сряда вечерта обсъдихме на коалиционен съвет с останалите две формации, които застават зад премиера Кирил Петков, че има три важни задачи, които трябва да уплътнят времето на Народното събрание. Първата е гласуването на актуализацията на бюджета, който е обсъден, внесен и одобрен от всички коалиционни партньори. На второ място, трябва да се приемат промените в Закона за енергетиката - там са компенсациите, на които бизнесът разчита. И на трето място, трябва най-накрая да отприщим съдебната реформа, като първата крачка е законопроектът за новата антикорупционна комисия, който бе внесен от наши депутати", обяви тя и допълни, че за тях най-ценното и най-отговорното поведение е да се движат напред с тези реформи и да се види дали ще се намерят морални и отговорни депутати, които ще застанат зад тези необходими на българските граждани законопроекти:
"Не можем в този момент да оставим българските граждани без актуализация на бюджета. Там са всички антикризисни мерки - увеличение на пенсиите средно с 20%, намаляване на ставки на данъци и акцизи", допълни Бориславова.
По думите й от "Продължаваме промяната" са забавили внасянето на законопроекта за реформа на КПКОНПИ заради нежеланието на ИТН да има работещ механизъм за функциониране на тази комисия:
"От тяхна страна при обсъждането на тези текстове се наблюдаваше нежелание - отсъстваха от срещи без причина, тръгваха си от тях преди края им, непрестанно твърдяха, че не са прочели изпратените им материали и им трябва още време. Въобще всякакви форми на протакане на каквато и да е реформа. В нито един не подеха инициативата и не поставиха на масата предложения. Включително г-жа Ива Митева, която самата тя се възприема като експерт в конфликта на интереси, не сложи на масата предложение как да ревизираме тази част от закона за установяването на конфликт на интереси и подаването на декларации за имущество", каза Бориславова.
По повод темата с предложената кандидатура на Бойко Рашков за нов шеф на КПКОНПИ началникът на кабинета на премиера допълни:
"Когато за първи път на коалиционен съвет предложихме Бойко Рашков да заеме позицията, без да се замислят дори, ИТН казаха “не” - дори нямаше значение кое е името. Те просто не искаха да има избран ръководител на КПКОНПИ, който да смени в момента действащия заместник на Сотир Цацаров. След това отново продължавахме да ги питаме. И на моя телефон, както стана известно, е комуникацията по тази тема. Мога да ви покажа SMS-а, с който на моя въпрос какво става с назначението на Бойко Рашков, отговорът е: “Не подкрепяме идеята”. Това означава ли, че не искате да сменим ръководството на КПКОНПИ въобще, продължавам да питам. Нека да не е Рашков, някой друг да е. И отговорът е: “Всеки има право на мнение”, разказа Бориславова.
Липсата на подкрепа за мнозинство не плаши управлението, а напротив:
"Премиерът Кирил Петков е най-голямата гаранция за борбата с корупцията. Такъв вариант (бел.ред. за кабинет на ИТН) не съществува, а и всички коалиционни партньори застават зад него.