Във въпроса „Природа или развитие на регионите“ няма „или” защото единствено със съхранена природа може да се изгради здраво общество. А единствено здраво общество може да направи силна икономика. Така Борислав Сандов, водач на евролистата на Зелено движение и кандидат-депутат в 22 и 23 МИР отговори на въпроса кое е по-важно: опазването на природата или икономическото развитие, зададен при среща с избиратели.
Запитан за „неясното бъдеще“ на въглищните централи, Сандов отговори, че то е напълно ясно и въпросът е не дали ще бъдат затваряни ТЕЦ-овете на въглища, а кога ще се случи това.
„Българските политици трябва да спрат да лъжат хората в региона (Гълъбово), че е възможно това да бъде пропуснато. Пазарната ситуация е такава“, каза още бившият министър на околната среда и водите.
“Предприятията, които емитират емисии, следва да купуват квоти, с които да ги компенсират. Впоследствие натрупаните средства се разпределят между държавите. България всяка година получава над 2 млрд. лева от тези емисии, а тези средства отиват във фонд „Енергийна сигурност“. Идеята е тези средства да отиват за мерки за предотвратяване на замърсяване и за нови технологии.
Вместо за това, с тези средства у нас фондът „кърпи“ дупки в енергетиката, като поддържа непазарно производство, като въглищата”, обясни той.
Борислав Сандов припомни, че България се превърна в нетен вносител на електрическа енергия, защото навън се произвежда евтин ток от ВЕИ източници, а не защото е затворена една от няколко въглищни централи у нас. “Въпросът е защо го внасяме, а не го произвеждаме”, попита той.