Може би беше нормално да опитаме (бел. ред. – да се върнем в пленарна зала), ако и г-н Кирилов, и г-н Цветанов (бел. ред. – в Русе председателят на парламентарната група на ГЕРБ обяви, че партията ще си гласува внесен законопроект за поправка само при преференциите) не бяха казали вчера, че отхвърлят ветото. Това е политика на конфронтация, те си го казаха – те казват, че БСП не им трябва в парламента, трябват послушни партии, които да натискат бутона, посочено беше и от председателя на парламента Цвета Караянчева. Такова мнение изрази депутатът от БСП Георги Свиленски - първият съпруг на Десислава Радева, жената на президента Румен Радев, давайки аргументи защо Столетницата не се връща в парламента въпреки ветото на президента Румен Радев върху Изборния кодекс.
Според Свиленски типичен пример е машинното гласуване, защото на ниво правна комисия ясно е било заявено от член от квотата на ГЕРБ в ЦИК, че пари има и за 1000, и за 3000, и за 6000, и за 12 000 машини, но аргументът с липсата на пари продължава да идва като политически аргумент.
Честността на изборите не се гарантира с машинното гласуване. Ако не беше така, то може би трябва да твърдим, че президентът Радев беше избран при едни нечестни избори, отвърна депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова. Тя подчерта, че ЦИК трябва да изпълни действащия Изборен кодекс за машинното гласуване и че е имало няколко доклада точно на ЦИК, че не могат да осигурят 12 000 машини. ГЕРБ да каже иска или не иска машинното гласуване – пари има, възможност има, настоя Свиленски, а Атанасова подчерта, че 30 години се гласувало без машини и машините не са гаранция за честност. Не са, но затрудняват манипулацията, опонира Свиленски.
На въпрос дали на ГЕРБ им е по-добре без опозиция в парламента, Атанасова посочи, че опозиция има и видя ДПС като „практична опозиция”, както подсказа Свиленски, според който „Воля” пък е удобна опозиция и осигурява кворум, а ако не го прави, го прави ДПС.