Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БХК не се отказва, обжалва отказа на прокуратурата да се занимава с Борисов

27 юни 2016, 13:00 часа • 800 прочитания

Правозащитници и граждани с правната помощ на Българския хелзинкски комитет (БХК) обжалват отказа на Софийската градска прокуратура (СГП) да образува досъдебно производство срещу премиера Борисов по сигнал, че поощрява т.нар. „хайки“ за бежанци.

Припомняме, че комитетът сезира главния прокурор Сотир Цацаров заради изказването на премиера преди месец, в което той подкрепи отрядите по границата, които осъществяват арести на мигранти.

„Аз се свързах с тези момчета, говорихме. Всяка помощ, която е за полицията, за „Гранична полиция“ и за държавата е добре дошла [...] Но лично разговарях [...] разговарях с тях, казах им, благодарих им, изпратих директора на „Гранична полиция“ да се срещне с тях, така че да си координират сигналите и това, което трябва, така че гражданите… тя държавата е наша обща“, каза Борисов в началото на април.

Според комитета изказването на премиера е расистко и подбужда към престъпление. Според Наказателния кодекс подобни действия се наказват с затвор от 1 до 4 години и с глоба от 5 000 до 10 000 лв. "Пряко поощряваните от него хайки за хора осъществят престъпна дейност, изразяваща се в нечовешко отнасяне, незаконно задържане и насилие спрямо търсещите убежище хора във връзка с това, че са чужденци, араби, мюсюлмани", смятат от правозащитната организация.

Прокуратурата мотивира отказа да образува досъдебно производство с това, че Борисов изразил „своя лична позиция“ и думите му не били „в състояние да предизвикат отрицателни чувства в широк кръг адресати".

В жалбата си срещу отказа на СГП БХК твърдят необоснованост на отказа и противоречие със закона. "СГП в постановлението си борави с произволна дефиницията на понятието „дискриминация“, която не съществува в никой нормативен акт и противоречи на съществуващите легални определения за дискриминацията", категорични са правозащитниците.

„Прокуратурата изглежда вижда министър-председателя като неадекватен човек, щом го оправдава с това, че нямал „желанието и целта“ да подбужда към престъпления“, коментира адв. Маргарита Илиева, правна директорка на БХК.

„Това означава, че според нея той нито знае какво говори, нито знае, че незаконното задържане, принудата и насилието са престъпления в Република България, още повече – когато са расистки мотивирани. Един министър-председател обаче следва да осмисля какво говори и следва да се предполага, че е така“, допълни тя.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес