Идеята за безплатна БТА направи стъпка към реализирането си, след като Комисията по културата и медиите към Народното събрание прие на първо четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за БТА. Негови вносители са Вежди Рашидов и Тома Биков.
"Нашето предложение е достъпът до информацията на БТА да стане много по-широк, което, от една страна, ще даде възможност на българските граждани и на българските медии да получават достоверна информация и да не бъдат зависими от информация от страна на различни чужди агенции", каза Тома Биков. По думите му с този законопроект ще стартира една сериозна реформа в БТА, която би могла да я динамизира, да я превърне в много по-значим фактор и в българското медийно пространство и извън границата на България.
От 145 акредитирани посланици в България, всекидневната емисия Daily news на БТА само 37 са абонирани за нея, съобщи генералният директор на БТА Кирил Вълчев. Другата емисия на БТА Engaged Service имала една 7 абоната, като повечето от тях са на бартер. Годишният приход от тези емисии е около 95 000 лева, а около 1 200 000 е общият приход на БТА от емисии, посочи Вълчев.
"Поради тежкото финансово състояние много български медии, особено през годината на коронавирус, са принудени да се отказват от достоверната информация, която БТА произвежда, и да я заместват с каквото намерят", каза още Вълчев. "България може да си позволи този разход, за да плати за истината", посочи той.
Платени ще останат специализираните услуги и архивът на БТА, издателските и продуцентски дейности, както и интелектуални продукти, собственост на трети лица.
Според генералния директор на агенцията БТА е пред технологичен срив, компютрите са от 2012 г. Наред с това се налага тотално софтуерно осигуряване. "Сървърите също са на допотопна възраст и не биха могли да поемат свободния достъп до сайта на БТА", подчерта Кирил Вълчев.