Темата "мажоритарен избор" за Народното събрание предизвика различни реакции сред парламентарно представените партии. Тя беше повдигната от лидера на ДПС Лютви Местан, който пожела в изборния референдум да се впише въпрос дали българските граждани искат 100% мажоритарен вот за Народното събрание.
ГЕРБ подкрепя въпросите така, както са предложени от държавния глава, обяви в кулоарите на парламента председателят на правната комисия Данаил Кирилов. Според него въпросите на държавния глава съдържат в себе си "много възможности", а това, за което говори Местан, е една от тях.
Възможността за 100% мажоритарен избор обаче е достатъчно крайна и предполага цялостна смяна на изборния модел, добави Кирилов. От ГЕРБ предпочитат смесения модел на изборна система, в който има и мажоритарен, и пропорционален избор, стана ясно от неговото изказване.
Реформаторският блок подкрепя мажоритарния елемент, но счита, че изцяло мажоритарен избор е провокация от страна на ДПС. Това обясни съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев. Той добави, че групата му настоява за въвеждане на преференциален избор без праг.
Двете крайности - 100% пропорционален избор и 100% мажоритарен избор, са еднакво лоши. Това е позицията на АБВ по предложението на ДПС за редакция на въпроса за референдума. Позицията си изказа в парламента зам.-председателят на АБВ Румен Петков, предаде БГНЕС.
"Балансираното предложение значи всеки гражданин и всеки избирател да има самочувствието, че участва в неговото формиране чрез мажоритарен избор и да има ясното съзнание за политическата отговорност на парламента", обясни Петков. АБВ предлагат 50% от народните представители да се избират мажоритарно. "Това гарантира политическата отговорност и участието на гражданите в персоналното формиране на следващия парламент", добави той. Така зададен въпросът на президента е неясен, тъй като и един депутат е "част", подчерта той.
От името на БСП Мая Манолова обяви, че не подкрепя изцяло мажоритарния вот, но е за това въпросът за референдума да бъде формулиран по начина, по който предлага ДПС. Според Манолова тази редакция е много по-ясно формулирана от въпроса на президента. Според нея провокацията в случая не е от ДПС, а от президента.
Мая Манолова подчерта, че при избор на 240 депутати мажоритарно в парламента по всяка вероятност ще се окажат две партии - ГЕРБ и ДПС, но от друга страна е много по-коректно към гражданите да отговорят дали искат такава система.