"Смело решение е, когато трябва да събереш подкрепа за правителство, да хвърлиш камък в блатото и да поискаш оставката на главния прокурор. Вероятността да се реализира първият мандат все повече се отдалечава заради активната позиция на Иван Гешев да се защити в скандала". Това заяви пред БНТ Атанас Славов от ПП-ДБ.
По думите му има връзка между искането за оставка на главния прокурор и контрареакцията в зрелищната пресконференцията на Гешев, която според Атанас Славов преследва политически цели. "Абсолютно недопустим е речникът, който главният прокурор използва към парламента, към политическата класа", коментира Атанас Славов.
Славов определи образуваната проверка от Софийската градска прокуратура по сигнала на зам.-главния прокурор Борислав Сарафов срещу Гешев като меко казано неглижиране на този сигнал - защото той е бил добре обоснован и е заслужавал образуване на досъдебно производство.
Доц. Славов очаква в следващите седмици в парламента да се доразвият и на конституционно ниво промените в Наказателно-процесуалния кодекс и в Закона за съдебната власт, които осигуряват разследване и търсене на отговорност от главния прокурор, за да няма съмнение, че този механизъм е конституционно съобразен и че главният прокурор може да бъде освобождаван от поста си не само за престъпления, но и за нарушения.
Как се освобождава главен прокурор? Възможни сценарии за развитие: Говори Наталия Киселова (ВИДЕО)
Той за пореден път обяви, че от ПП-ДБ са взели решението да не подкрепят мандата на ГЕРБ. "Не сме убедени, че предложената формула с политически излъчен кандидат за премиер и политически формат на правителство е работеща. Няма вариант депутати от нашата парламентарна група да подкрепят този кабинет. Няма да има изненади при гласуването на проектокабинета на Габриел в зала", допълни Славов.
“Днес отправихме покани за начало на разговори за втория мандат и то за правителство, което да започне да прави реформи. Да се внесе проект за конституционни промени - тогава един такъв кабинет би имал смисъл, за да осигури някакво парламентарно време, да даде хоризонт на страната, защото България се нуждае от успокояване, от хоризонт поне за няколко месеца”, каза депутатът.
Той поясни, че в момента няма как да има коалиционно правителство. "Трябва да се търси друго решение - тип служебно правителство, излъчено от парламента, експертно правителство. Има фигури с достатъчен професионален опит и експертиза - това ще е нашата заявка за втория мандат, в рамките на започнал процес за конституционна промяна. Това е най-реалистичният и разумен вариант за излъчване на кабинет. Проектокабинетът "Денков" беше много силна заявка, със силни фигури и управленска програма. Не видяхме какъв кабинет предлагат ГЕРБ - с политически или с експертни фигури. Дали Николай Денков ще е номинацията ни за премиер - предстои да видим с втория мандат. Ще влезем в залата, когато се гласува проектокабинетът "Габриел", каза още Атанас Славов.
Попитан за другата готвена промяна на конституцията, касаеща статута на служебното правителство, депутатът отговори, че служебно правителство като българското в Европа няма. Където има служебен кабинет, той се излъчва от парламента, а когато е от президента, той е с фиксиран титуляр - като в Гърция, където служебен премиер става председателят на върховния съд. А най-често в европейските страни при загубен вот на доверие редовното правителство остава да работи като служебно за изборите.
С промените, които ще предложи “Демократична България”, се цели парламентът да продължи да работи до провеждането на нови избори и да се въведе някаква форма на отчетност на служебните кабинети, защото сега те, въпреки че подлежат на парламентарен контрол, носят отговорност единствено пред президента, обясни доц. Славо. И попита реторично: “Сега имаме кабинет, който без мандат за управление управлява вече 10 месеца - по коя програма, кой го е легитимирал?”