Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Асен Василев обвини служебния кабинет за скъпите хляб, месо и мляко

13 септември 2023, 14:00 часа • 6021 прочитания

Забрана на вноса на зърно от Украйна е довела до щети за бюджета на стойност 146 млн. лева. Това стана ясно от думите на финансовия министър Асен Василев, който уточни, че причината е невнесен ДДС.

Василев обвини последния служебен кабинет, начело с Гълъб Донев, за въведената забрана. Той обяви, че до края на годината загубите за държавния бюджет  ще се увеличават с по 40 млн. лева на месец.

Припомняме, че вчера стана ясно, че България няма да подкрепи удължаването на забраната за внос на украинско зърно след 15 септември. Такова проекторешение са внесли в деловодството на парламента депутати от ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" и ДПС.

"Защита на сектор с огромни печалби"

"За всички е ясно, че с това непремерено решение служебният кабинет лиши хазната от приходи и накара целият български народ да плаща по-скъп хляб, по-скъпо брашно, олио, по-скъпи фуражи и по-високи цени на млечните и месните продукти, за да защити един сектор, генерирал печалба от 2,5 млрд. лв.", каза той. Още: Петков: Вдигането на забраната за украинското зърно няма да унищожи българското земеделие (ВИДЕО)

Данните, които Василев цитира, е размерът на декларираната печалба в сектор "Зърнопроизводство" за 2022 г., върху която са платени данъци - това е в периода, в който вносът на украинско зърно все още беше разрешен. Общият обем на приходите от производство на зърнени култури в миналата година е бил почти 10 млрд. лв.

Той показа, че украинският внос всъщност не е намалил печалбите в сектора на фона на 2021 г., годината преди войната. Тогава приходите са били около 8 млрд. лв., а декларираната печалба - 1,862 млрд. лв.

Министърът на финансите напомни, че земеделският сектор - и по-специално зърнопроизводителите - са субсидирани всяка година от държавата и ЕС, като за последната 2022 сумата е била над 1,9 млрд. лв. за целия бранш. Още: Животновъд: Вносът на украинско зърно ще доведе до спад на цените

Асен Василев призна, че е възможно да има производители, които ще излязат на загуба и се обяви за целеви помощи за тях - но да се освободи вносът на зърно, "за да се генерират приходи в хазната и всички да ядем храни на по-евтини цени".

Той не отрече, че има несъгласие със земеделския министър Кирил Вътев по темата, но посочи, че решението на Минситерския съвет е ясно: България повече няма да подкрепя удължаването на забраната за внос от Украйна.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес