Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Антикорупционният фонд обяви за правен абсурд твърденията на Цачева и показа документи

21 март 2019, 17:30 часа • 12339 прочитания

За съмнителна покупка на недвижими имоти от страна на министъра на правосъдието Цецка Цачева и депутата Вежди Рашидов сигнализираха от Антикорупционния фонд.

След твърденията на министър Цачева за “спекулативна информация на Антикорупционния фонд” за цената на придобиване на нейния имот от фирма “Артекс”, както и че има направени плащания по предварителен договор от 2017 година (както и ангажименти за последващи такива, които променят крайната цена), организацията публикува нотариалните актове и за двете сделки - на министър Цачева и депутата Рашидов.

Заличени са единствено личните данни и подписите, разкриват от организацията.

"Твърденията на министъра на правосъдието по казуса са меко казано спорни и заслужават специален коментар:

Цената, която сме публикували е тази, посочена в нотариалния акт от 27 юли 2018г. , където се посочва, че това е окончателната и действителна цена”. В този документ за собственост няма договорени никакви допълнителни плащания. Дори да се приеме, че посочената в нотариалния акт е само за имот в “груб строеж”, това влиза в сериозно противоречие както с оферираните цени от фирмата-строител, така и с обичайните имотни цени за района дори за този етап на строителство.

Ако г-жа Цачева е уговорила допълнителни плащания с Артекс, които следва да бъдат платени месеци след това (в края на май 2019г. по нейните собствени думи), логичният въпрос е защо това не е отразено в нотариалния акт, каквато и е обичайната практика и както е направено от Рашидов пропъртис ЕООД (вижте приложения документ).

Припомняме и че на наш изричен въпрос относно цената преди нашата публикация не беше получен отговор.

Твърдения като “оформяне на окончателен нотариален акт с отразяване на всички плащания” са юридически необосновани и не отговорят нито на законодателството, нито на нотариалните практики.

С въпросния нотариален акт от 27 юли е прехвърлена собствеността върху апартамента срещу сумата от 138 хиляди евро и е юридически невъзможно да се сключи втори “окончателен” нотариален акт за прехвърляне на собственост", пишат още от Антикорупционния фонд.

Останалата част от документите, вижте в страницата на организацията.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес