Постоянен недостиг на финансови средства води до критично състоянието на въоръжените сили, което не означава, че да Българската армия и въоръжените сили не са в състояние да изпълняват своите ангажименти и отговорности. Всъщност те са в състояние, но при достатъчно висок риск на военнослужещите и на цивилните служители. Това каза депутатът от комисията по отбрана Ангел Найденов, предаде репортер на БГНЕС.
Комисията по отбрана бе запозната с доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2014 г.
Найденов посочи, че докладът е достатъчно реалистичен и обективен със силно тревожни констатации.
"Включително за продължаваща ерозия на отбранителни способности, неизпълнение на ангажименти, свързани с изграждането и развитието на отбранителни способности, невъзможност да се поддържа въоръжение и техника в необходимата техническа годност и съответно готовност за експлоатация. Основната причина, която се посочва в доклада е недостига на финансови средства", подчерта бившият военен министър.
На заседанието днес не е била коментирана темата за констатацията за водене на хибридна война. "Това е една констатация, която прави в случая политическото ръководство на Министерството на отбраната, респективно споделена от МС, който е вносител на този доклад", каза Найденов.
На заседанието на комисията днес имаше и блиц контрол с военния министър Николай Ненчев. Ангел Найденов го е питал за реализацията на графика за изтегляне на боеприпасите, имуществото и въоръжението, които са собственост на частни фирми и които се съхраняват в складове и бази на бригада логистика.
Той припомни, че в края на 2013 г. беше изготвен един график, включително със срокове за изтегляне на това имущество и боеприпаси, включително със санкции за неизпълнението на тези договори.
"Аз попитах каква съдбата на този график и как върви изтеглянето, министърът отговори, че продължават да срещат затруднения, т.е. не се изтегля имуществото и боеприпасите. От там нататък очакваме предложения, които да бъдат в посока на промяна на нормативната уредба, позволяваща по-решителни действия на МО, по-високи санкции или друго решение, което да предложи администрацията на МО", каза Найденов.
На министъра е бил зададен и въпрос какво се прави и как се осигуряват ресурси за утилизация.
"За съжаление отговорът е този – няма средства, което е също част от проблемите, с които се сблъсква МО", каза Найденов.
Той посочи, че тук става дума не само за боеприпаси, които са собственост на частни фирми, които не са били реализирани, а и за боеприпаси и въоръжение, които са собственост на армията с отпаднала необходимост.
"Така че става дума за сериозни количества при много висок риск и тук е отговорността вече не толкова и не само на МО, колкото като цяло на държавата", заяви той.