Тази година беше трудна. Пандемията отне животи. Имаше политическа несигурност, България премина няколко пъти през избори. В световен мащаб има енергийна несигурност, но аз виждам потенциал да обърнем страницата, виждам надежда. Това заяви американският посланик Херо Мустафа, предаде БГНЕС.
В своето изложение тя акцентира върху трите "И" – инвестиции, иновации и интеграция. Според нея, възстановяването в България ще бъде движено от по-високите заплати и инвестирането на европейски пари. Стокообменът спадна с 11 процента през 2020 г., но тази година наблюдаваме ръст от 25 процента за периода януари-септември. САЩ са инвестирали 2.5 милиарда долара, създали са 30 000 високоплатени работни места, даде пример Херо Мустафа.
Върховенството на закона е проблем. Трудовото законодателство е доста остаряло. Регулаторната среда има слабо правоприлагане, създават се условия за корупция. Казвам всичко това като партньор и съюзник. Искаме България да се придвижи напред в класацията на "Трансперънси интернешънъл", коментира още Мустафа.
Тя обясни още, че ключови за бъдещето на България са инвестициите в диверсификацията на енергийния микс. Трябва да се изберат западни решения, особено по отношение на сътрудничество в ядрената енергетика. Планирали сме семинар за малките ядрени модули, каза Мустафа. Тя посочи още, че е възложено проучване за осъществяване на модернизацията на Топлофикация. САЩ предоставиха 1 млн. долара за модернизация на Топлофикация, добави още тя.
Имате потенциал да станете силен регионален енергиен център с интерконектора България-Гърция. Винаги съм се застъпвала за него и ще продължа да се застъпвам, подчерта посланикът на САЩ в България.
По темата за иновациите американският посланик каза, че се изправяме пред все по-сложни предизвикателства. COVID-19 наруши веригата на доставките, а кибератаките нанасят сериозни щети на компаниите. Според нея иновациите ще намерят решение на тези предизвикателства. Основният износ на България за САЩ са компютри и електроника, а не както някои си мислят земеделски продукти, това показва взаимноизгодният характер на сътрудничеството, подчерта Мустафа и призова съвместно да прилагаме постиженията на науката и технологиите за да отговорим на предизвикателствата като пандемията.
Има ново правителство, отворено за диалог. Българската икономика е готова за растеж през 2022 г. България и САЩ са посели семената за едно плодотворно партньорство, каза Мустафа на бизнес-закуската, организирана от Американска търговска камара в България (АмЧам).