Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

„Алфата и омегата“ на промените в Конституцията минаха през комисия

16 декември 2023, 19:00 часа • 3270 прочитания

„Алфата и омегата“ на конституционните промени минаха на второ четене в ресорната комисия. Става въпрос за измененията в Конституцията, касаещи съдебната реформа. Именно така те бяха наречени от председателя на комисията Радомир Чолаков.

Гласуването в комисията не е окончателно. Предстои второ и трето четене на измененията в основния закон в пленарна зала. ОЩЕ: Промените в Конституцията минаха на първо четене през парламента (ВИДЕО)

Мандатът на главния прокурор

Конституционната комисия реши главният прокурор да се избира от Висшия прокурорски съвет без право на преизбиране за срок от пет години. Депутатите приеха на второ гласуване административните ръководители в прокуратурата да се назначават за срок от пет години с право на още един мандат.

Депутатите разписаха още за извършено престъпление от общ характер главният прокурор да може да се разследва. ОЩЕ: Чолаков: Само съдебната реформа в Конституцията е условие за съществуването на кабинета (ВИДЕО)

Конституционната комисия отхвърли предложението на ИТН обвинител номер 1 до се избира пряко от избирателите. От партията на Трифонов искаха още главният прокурор да се избира без право на повторно избиране за срок от седем години. ОЩЕ: Атанас Славов: Конституционните промени са важни за Шенген, но и за правителството (ВИДЕО)

Председателите на ВКС и ВАС

Комисията прие председателят на ВКС и ВАС да се назначават от президента на републиката по предложение на Висшия съдебен съвет за срок от седем години. Текстовете предвиждат президентът да не може да откаже назначаването и освобождаването при повторно направено предложение.

Предвижда се още административните ръководители на съдилищата да могат да се преизбират само за още един мандат. ОЩЕ: Двойното гражданство за министри мина през конституционната комисия

Висшия съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет

Депутатите от комисията разделиха Висшия съдебен съвет на две - съдебен и прокурорски съвет.  От комисията решиха Висшият съдебен съвет да се състои от 15 членове. Този съвет ще включва председателя на ВКС и ВАС, осем членове, избирани пряко от съдиите и петима от Народното събрание.

Комисията реши Висшият прокурорски съвет да се състои от 10 членове, в това число главният прокурор и шефът на ВКС, двама, избирани пряко от прокурорите, един - от следователите и петима -  от парламента.

Дебатът

Министърът на правосъдието Атанас Славов коментира, че ако не се стигне до редакция на квотите във Висшия прокурорски съвет, това да не е за сметка на ВСС. Той обърна внимание, че няма нито една критика от Венецианската комисия точно за квотата във ВСС. 

От своя страна председателят на комисията и депутат от ГЕРБ Радомир Чолаков коментира кой носи отговорността за това, което се прави. Според нето тя се носи от органа на изпълнителната власт, който отговаря за правосъдието. "Министър Славов подкрепя проекта на вносителите във вида, в който е внесен", каза Чолаков. В тази връзка той каза, че ще гласува текста на вносителя, без да апроменя нито една запетайка. ОЩЕ: Правосъдният министър: Ядрото на конституционния проект е одобрено

Велислав Величков от "Правосъдие за всеки коменира, че е вероятно промените за прокуроския съвет да паднат в Конституционния съд, защото според него чрез тях законодателният орган придобива управляваща, а не контролираща функция. От "Правосъдие за всеки" подкрепят и разликата в продължителността на мандатите на главния прокурор и шефовете на ВКС и ВАС.

Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес