Агенция Алфа Рисърч представи свое проучване за позициите на политическите сили и кандидатите за президент на финала на кампанията 2 в 1. Според данните от него са налице няколко тенденции:
- Повишена мобилизация за парламентарния вот, който седмица преди изборния ден привлича по-висок интерес от президентската надпревара.
- Консолидиране на партийните ядра в периода на кампанията и битка за електорални периферии в последната седмица преди вота.
- Значима дистанция между основните претенденти за държавен глава, но недостатъчна мобилизация за изход от президентските избори в един тур.
Избирателна активност
Само пет дни преди изборния ден, 47% - 48% от анкетираните с право на глас заявяват, че ще гласуват докато около 25% се колебаят. За разлика от началото на кампанията, когато мажоритарният президентски вот фокусираше по-силно внимание от партийния, в момента решилите да подкрепят партийна листа са с около 2 пункта повече от участниците в президентските избори.
Електорални нагласи за парламентарния вот
В навечерението на изборите ГЕРБ-СДС запазват лидерското си място с подкрепа от 24,1%. Бившите управляващи успяват да си върнат част от оттеглилите се от тях през юли избиратели в столицата и големите градове.
Втората позиция се оспорва от „Продължаваме промяната“ и БСП. Седмица преди вота подкрепата за формацията около бившите служебни министри Кирил Петков и Асен Василев е 16,5% и надделява леко над тази за социалистите (16,0%). Евентуално влошаване на Ковид ситуацията и машинното гласуване крият рискове за БСП. По аналогичен начин гражданството на Петков, както и по-слабата мобилизация могат да имат негативен ефект върху „Продължаваме промяната“.
„Демократична България“, „Има такъв народ“ и ДПС са другите три партии със сигурно присъствие в следващото Народно Събрание. Техните резултати са силно сближени и е възможно разместване на позициите помежду им в оставащите дни.
Обявяването на проекта „Продължаваме промяната“ нанесе електорални щети на всички протестни партии. След първоначалния отлив на симпатизанти, „Демократична България“ успява да възстанови част от тази загуба и заема 4-то място с 10,2%.
„Има такъв народ“ търпи най-сериозна продължителна ерозия като приключва настоящата кампания с 9,9% подкрепа.
ДПС не успява да постигне обичайното си високо равнище на мобилизация на избирателите си и към момента събира 9,8%.
Две други формации са близо до 4%-та бариера и запазват шанс за присъствие в парламента. „Възраждане“ с 3,8% частично консолидира фрагментиралия се при последните два избора радикален националистически вот.
Електорални нагласи за президентския вот
С най-голям аванс е Румен Радев (46,4%), макар да среща повече трудности в сравнение с месец по-рано. При втори тур балотажът ще е между Радев и проф. Анастас Герджиков, който е с 28,3% подкрепа.
Мустафа Карадайъ събира подкрепа от 8,8%, Лозан Панов е с 6,9%, Костадин Костадинов - с 3,2%.
Настоящото изследване е проведено в периода 7 – 9 ноември 2021 г. от Алфа Рисърч, публикува се на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства. Проучването е проведено сред 1017 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.
Алфа Рисърч носи отговорност за данните и интерпретацията, публикувани на нейния сайт, но не и за избирателно или манипулативно използване на тези данни.