Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Александър Николов: "Газпром" вдигат ли си телефона? Страх и за отоплението в училище

08 септември 2022, 08:21 часа • 7549 прочитания

"Газ имаше и сега сигурно има, но сега отговорът го дължат други“. Това заяви бившият енергиен министър Александър Николов, който заемаше поста в правителството на Кирил Петков.

По думите му това, което било направено от правителството на Кирил Петков на фона на безкрайно ясно неизпълнение на договора от критичен доставчик ("Газпром"), е, че е имало възможност за подсигуряване на доставките на газ за зимния период с до 80-85% газ с танкерите от САЩ.

"Сега някои говори ли с "Газпром", вдигат ли телефона, не го ли вдигат? Ние направихме всичко по описание на договора и сме изпратили последен анекс по начина на функциониране и изпълнение на договора с "Газпром", подчерта Николов.

Твърденията, че преговорите с "Газпром", са неизбежни, са смешни, каза още той.

Николов коментира и друга много важна тема - дългосрочният ни газов договор с "Газпром". Той подчерта, че не е вярно, че има задължение за доставка на определена точка и заради това по времето на ГЕРБ са отказани 2/3 от договорените количества, тъй като гръцкият интерконектор не е готов и става много скъпо. Дори без него, цената на тези количества "е съпоставима с договореното с "Газпром" за руския газ", категоричен беше Николов. Той беше много твърд относно отказа от азерски газ (вече се доставят всички договорени количества), като се въздържа да използва силни думи, но подчерта, че вижда това като предателство.

Бившият енергиен министър добави, че Азербайджан се е доказал като дългосрочен партньор на България и припомни, че разпределението на доставките се планира години напред - когато някой (като България) се откаже от количества, тогава има преразпределение.

Александър Николов посочи още, че "Булгаргаз“ има проблем с така наречената ликвидна дупка. Докато "Топлофикация София" не започне да си плаща на "Булгаргаз" и БЕХ, дружеството няма да има възможност да функционира финансово добре. Основният проблем с "Булгаргаз" назад във времето е, че когато има един дългосрочен договор и е положен подпис, върху който се намаляват количествата газ за България, хората сами мога да си извадят извода. За бившия енергиен министър за такива неща е абсурдно някои да е част от административния апарат на дружеството.

Според бившия енергиен министър няма нужда да се всява паника, че учениците ще преминат зимата в дървена ваканция.

Опозиция

Бившият зам.-министър на образованието и директор на 119 СУ в София Диян Стаматов каза, че училището е платило с 40% по-висока сметка за парно. Където има парно, не е проблем, но където има газ е, подчерта той. Според него, промяната с 20% на бюджетите на училищата вероятно няма да стигне при отопление с дърва и газ. Стара Загора е един от примерите за газифицирани училища - т.е. там се чакат проблеми.

Кметът на Добрич Йордан Йорданов заяви, че "всяка община се спасява сама". Според него е могло учебната година да почне 2 седмици по-рано, за да има по-дълги ваканции през зимата и да има евентуално удължаване на учебната година през юни. Стаматов пък добави, че е катастрофа да се мисли за онлайн обучение заради недобро отопление. Сега трябва да има план за отоплението в училищата и детските градини, защото парното се пуска на 20 октомври, добави бившият зам.-образователен министър.

Още: ГЕРБ срещу ПП: Продадена ли е енергетиката ни на Русия или е извършена подмяна на математиката?

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес