Не може ЕГН-то да бъде условие за предоставяне на достъп до обществена информация. Това каза по БНР адв. Александър Кашъмов - изпълнителен директор на програма "Достъп до информация".
Поводът е предложението на депутати от ГЕРБ да се ограничи достъпа на граждани до обществена информация с промени в Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Тези проектопоправки притесниха обществото и медиите и бяха подложени на остра критика от програма "Достъп до информация". Междувременно от ГЕРБ излязоха със специална позиция, че нямало да допуснат ограничаване на правото на достъп до информация.
ОЩЕ: ГЕРБ се разграничи от свой депутат, който поиска да скрие как се харчат публични средства
"Това е много притеснително, защото заедно с факта, че тези промени се внасят преди второ четене, в 12 без 5, хвърля сянка върху действителните цели и намерения, които се преследват", коментира Александър Кашъмов.
Той отбеляза, че всеки има право на достъп до информация, независимо дали има ЕГН или не. Според него не може ЕГН-то да бъде условие за получаване на такъв достъп.
"Това е едно неразбиране и на духа, и на основата на това основно конституционно право", категоричен е той. И добави:
"Ние падаме под нивото на 2000 г., под нивото на 1981 г. и се връщаме в далечните времена на тоталитарния режим. /.../ Големият въпрос е дали искат българските политици и българските граждани техните права да бъдат ограничавани, да няма разследвания за това как се харчат парите на българския и европейския данъкоплатец и в крайна сметка отново да бъдем върнати в онова общество, където в някаква централа се решаваше по пътя на пропагандата кой каква информация да получава. Аз се надявам, че в България никой не иска да се връща в онова общество".
"Това е законът на гражданите. Това е един работещ български закон", подчерта още Александър Кашъмов.
По думите му по никакъв начин "тези изключително проблематични промени" не са спешни:
"Ако може да се приеме това, което трябва да стане по линия на ЕС, за да може да имаме отворени данни в Интернет и хората да могат да получават свободно в Интернет информация, без да се регистрират и без да пишат ЕГН-та, т.е. да има реален достъп и приобщаване към Европа. А това, което в момента в последния момент е замислено без всякакъв анализ, може да остане и за едни следващи обсъждания".
Според него единственият сериозен въпрос, който може да се обсъди, е дали да се върне втората съдебна инстанция.
"Изглежда на някой не е угодно нещата да се случват в нашата страна в малкото сфери, в които се случват", изказа мнението си още адв. Кашъмов.
Проучването на програма "Достъп до информация" показва категорично развитие напред в практиките по предоставяне на информация и изпълнение на законовите задължения.
"Това се отнася особено за малките общини. За първи път имаме отличници, които са изпълнили на 100% законовите задължения - това са общините Банско и Белослав. Точно при малките общини нещата се подобряват", добави той.