Асоциацията на европейските журналисти в България осъди поведението на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов по време на предсрочно прекратената му пресконференция тази сряда в БТА. АЕЖ подкрепи репортера на "Дневник" Ралица Фичева, която стана обект на вербалната агресия на Костадинов, и призова журналистите "да бойкотират подобни политици".
Припомняме, че на 5 октомври председателят на "Възраждане" дори не започна планираната пресконференция, след като поиска от залата да излезе представителят на "Дневник". Той определи медията, заедно с още няколко, като "американски радиоточки" и източник на "фалшиви новини".
"АЕЖ призовава за солидарност срещу опитите колеги да бъдат мачкани и обиждани от политиците. Възмутително е поведението на лидера на партия “Възраждане” Костадин Костадинов, който в сряда се опита да гони журналисти от сградата на Българската телеграфна агенция. Призоваваме всички репортери да са крайно критични към подобни действия и в никакъв случай да не позволяват на политик да се саморазправя с техни колеги. Особено когато не му се случва за първи път", гласи позицията на АЕЖ - България.
Като аргумент, че това не е първо подобно провинение на Костадинов, те припомнят призива си от май 2019 г. към тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров да разпореди незабавна проверка за съответствието на „Възраждане“ с разпоредбите на Конституцията и Закона за политическите партии, а на Костадинов да му бъде потърсена отговорност по реда на Наказателния кодекс. Случаят се отнасяше до видеоклип, публикуван от партията, в който се пресъздава масов разстрел на десетки хора в помещение, подобно на пленарна зала.
"АЕЖ застава изцяло зад репортерката от „Дневник“ Ралица Фичева, която беше подложена на недопустимо унижение от ръководството на „Възраждане“", гласи още позицията на асоциацията.
"Обръщаме се към ръководството на Българската телеграфна агенция с настояване да вземе отношение по случая и да разясни какви правила трябва да следват политическите партии на нейна територия. Обръщаме се и към ръководствата на обществените медии и най-гледаните телевизии с въпрос дали ще продължат да толерират предоставянето на несъразмерно ефирно време на политици, на които им липсва базисно уважение не само към журналистите, но и изобщо към демократичния и правов ред", продължава съобщението им.
Те цитират проучването на платформата “Лъжеш ли”, което показва, че по време на предизборната кампания най-много време трите най-големи телевизии bTV, Nova и БНТ са предоставили именно на лидера на “Възраждане”. В топ 10 на кандидатите с най-много минути в ефир е и още един представител на партията. Същото проучване показва, че членове на "Възраждане" са и на челните места по разпространяване на неверни твърдения в рамките на кампанията. "Припомняме, че това е партия, която разпространява дезинформация по теми като опазване на общественото здраве и национална сигурност", пишат от АЕЖ.
"Призоваваме всички колеги да бойкотират подобни политици, каквито сме имали и в миналото, но на последните избори не събраха и един процент и се превърнаха в маргинали, на които никой не обръща внимание. Убедени сме, че това ще е съдбата и на поредния, който си позволява да напада журналисти и уважавани медии, но трябва ли отново да го търпим с години?", питат реторично от асоциацията.
АЕЖ използва случая да изрази и "цялостното си разочарование" от начина, по който политиците общуваха с медиите по време на кампанията и в изборната нощ: "В предизборната кампания кандидатите за подкрепата на българските граждани дължаха на обществото лидерски дебат, проведен пред журналисти. Такъв дебат, уви не се състоя. В изборната нощ лидерите на най-големите партии трябваше да отговарят на журналистически въпроси в рамките на пресконференции, каквито се организираха някога в НДК и се провеждаха по реда на подреждане на политическите сили. В една здрава демокрация журналистите трябва да имат възможност да задават въпросите си в среда, в която тези въпроси могат да бъдат чути и да получат внимателен отговор. Вместо това репортерите са принудени да преследват политиците, да се бутат и надвикват, за да зададат въпросите си, или пък просто да коментират мисли на политиците, споделени не пред медии, а в социалните мрежи".
"Напомняме на всички партии в новоизбраното Народно събрание, че носят отговорност за подобряването на медийната среда и за възстановяването на нормалното политическо говорене пред медии", завършва позицията на АЕЖ - България.