Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

АБВ алармират за неясноти в проекта за промени в Закона за здравето

17 ноември 2020, 17:13 часа • 4590 прочитания

АБВ алармира здравния министър и парламентарната здравна комисия за неясноти в проекта за промени в Закона за здравето, анонсиран от председателя на комисията Даниела Дариткова. В свое становище, което вече е изпратено, от АБВ обръщат внимание на редица неясни въпроси.

Предлаганите промени предвиждат болни или контактни на болни лица да не могат да се откажат изследване за доказване на диагнозата, но не се посочва кой предписва изследването, посочи доц. Георги Кючуков, член на ИБ на ПП АБВ. "Дори да приемем, че личните лекари или РЗИ нареждат изследването, не е посочено кой финансира изследването, а не е редно да бъде каран пациента да го плаща. Не е уточнено и за кои изследвания става дума, а за COVID-19 има два теста", отбеляза още той.

Няма дефиниция кой може да е контактно лице и същевременно има противоречиви твърдения, обърна внимание още доц. Кючуков. "Някои казват, че колегите, които били контактни с COVID-19 и до 10-тия ден не са си направили тест, трябва да се върнат на работа, а други трябва да се карантинират за минимум 14 дена и след това да правят тестове", уточни той.

Вероятно се е целяло нещо положително, но изпращаме нашата позиция до вносителя и МЗ, за да няма двусмислиции и възможности да се заобиколят нормалните процедури при изследване на болните от особено опасни инфекции, поясни той.

Според доц. Кючуков вината за претоварването на болниците е на Националния оперативен щаб. Той обясни, че апокалиптичните прогнози на Щаба за камиони с трупове, чували с мъртъвци – доведоха до крайно недоверие от страна на гражданите към налаганите противоепидемични мерки.

„За справяне с една такава пандемия вярата на хората в мерките, които се взимат, са основното нещо. В момента това липсва. Второто, което не е направено, са критерии за хората, които трябва да бъдат хоспитализирани. Липсва единен критерии, по който пациентите да бъдат хоспитализирани", констатира той.  Според доц Кючуков е можело още лятото, дори и септември, когато тръгна вълната, да се направи алгоритъм от специалистите. "Трябваше да има и алгоритъм за проследяване на болните, които си отиват вкъщи", подчерта той.  Третото, което не се направи, е да бъдат създадени и определени в големите градове цели COVID болници, отбеляза доцентът.

Доц. Кючуков обясни, че обособяването на COVID-19 отделения в различните болници намалява капацитета на здравните заведения по грижата за граждани с други диагнози, което повишава и инвалидността и смъртността на тези болни.

Автор: Ива Иванова

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес