Броят на успешно подадените заявления за гласуване в чужбина е 45 071. Най-много са подадените заявления в Турция - над 19 000. Във Великобритания са около 5300, в Испания - 3000, в САЩ - 2800, в Германия - 2750 и в Гърция - 1418.
Това каза на брифинг Елена Шекерлетова, постоянен секретар на Министерството на външните работи и председател на Работната група в МВнР, ангажирана с организацията на предстоящите парламентарни избори в чужбина, предаде Фокус.
„Взаимодействието и координацията с ЦИК е на много високо ниво, интензивно, на практика сме в постоянна връзка“, обясни тя.
„В изпълнение на ИК и съответните указания на ЦИК сме предприели най-напред активна комуникация с 122 държави, в които Р България има свое дипломатическо или консулско представителство или акредитиран посланик със седалище в друга държава“, поясни Елена Шекерлетова и уточни, че тези действия са предприети още на 27 януари след издаването на указа на президента Румен Радев.
„До 28 февруари българските граждани в чужбина, които пребивават трайно, имаха възможност да се регистрират за участие в изборите“, припомни постоянният секретар на МВнР. Тя уточни, че няма да има избиратели секции в Афганистан, Либия, Сирия, Иран, Пакистан, КНР, Етиопия, Монголия и Индонезия. Елена Шекерлетова посочи, че в тези страни избирателни секции няма да бъдат разкривани поради повишения военен риск, изключително малкия брой български граждани или липсата на интерес за образуване на изборна секция.
Процеса по транспортиране и доставяне на бюлетините и на другите изборни книжа е в пълен ход. За около 1/3 от изборните секции вече са доставени, допълни Шекерлетова.
„Организацията, която е създадена, предполага до четвъртък до всяка една точка на света те да бъдат доставени“, заяви тя.
„371 секционни избирателни комисии предполагат участието на доста голям брой хора като техни членове“, коментира Елена Шекерлетова. „В 371 секции участие ще вземат 2049 души, от тях 208 са служители на дипломатическите и консулстките преставителства. Представителите на партии и коалиции са 411 души“, обясни тя и допълни, че командированите служители на МВнР от България са 205 души.
„Представители на български общности са 1225 души“, посочи Елена Шекерлетова и допълни, че статистиката показва голям ангажимент на българските общности в чужбина.