Пловдивски екосдружения са се заели с благородната задача да идентифицират дърветата столетници в Пловдив.
Проектът предвижда изнамирането им, установяването на възрастта им и регистрацията им в РИОСВ, информира "Дарик нюз". Идеята е възникнала на среща с пловдивчани, организирана от „Граждански контрол – защита на животните“.
Около 10 души ще търсят столетните дървета по всевъзможни начини, но има нужда и от още съмишленици. Ще се преглеждат снимки и документи в Държавен архив-Пловдив и Народна библиотека „Иван Вазов“. Сдружение „Зелени балкани“ е предоставило офиса си, за да бъдат посрещани възрастни граждани, които не ползват интернет, но имат информация за много стари дървета.
Инициативата е под надслов „Да спасим пловдивските паркове“. В нея участват и доброволци от Съюза на ландшафтните архитекти. Към момента община Пловдив не е подавала информация за столетни дървета в РИОСВ, за да бъдат включени в регистъра на защитените видове, коментира Георги Стойчев от „Зелени балкани“. По думите му подобна практика има във всички околни общини.
Столетни дървета със сигурност има в Цар-Симеоновата градина, създадена от Люсиен Шевалас през 1892 г., както и в Дондуковата градина, която е още по-стара.
Снимка: Архив