Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Регионална занаятчийска камара помага на майсторите в Пловдив

24 декември 2014, 12:43 часа • 32060 прочитания

Преди Балканската война плетенето на беленица е било занаят, който помагал на семействата в домакинството. След преработка на царевичната шума, от нея са се изработвали кошове, съдове, рогозки, сандали. Но мястото на това занимание не е минавало границите на семейството. След обедняването на народа, последвало загуби във войни, то се превръща в препитание.

Малките симпатични сандалки за децата стават промишлено производство. За да се пазят обувките за празници, те са били укрепвани, заздравявани с кожа и върви и са "проходили" няколко поколения. Това разбираме от Жулиета Георгиева, майстор на плетени изделия от царевична шума, която вече 18 години изработва уникални творения, разказва кореспондентът на БГНЕС от Пловдив.

Творбите на Жулиета, заедно с произведенията на други майстори, вече са на разположение на пловдивчани и гостите на града в галерията на занаятите на ул. "Отец Паисий". Идеята на Регионалната занаятчийска камара е майсторите да имат по-достъпно място до почитателите си, а къщата на върха на Стария Пловдив през зимата е доста трудна за достигане. Наред с Жулиета Георгиева, първата изложба около Коледа включва и тъканите шалове на Елена Драмова и керамиката на Цветана Видева.

Елена Драмова твърди, че в миналите времена всяка жена е умеела да изтъче текстила, необходим и за бъдещото семейство. Подобна фина изработка на най- тънките тъкани, които са служили за обредна кърпа, например, все пак и тогава не е било по силите на всяка жена. Изтъкани от памук, лен и коприна, днес шаловете на Елена Драмова са изкуство.

Техниката, с която е изработена керамиката на Цветана Видева, пък, датира от неолита. 4000 г.пр.н. грънчари са полирали съдовете с камък. След като е реставрирала подобни съдове, Цветана Видева се посвещава на уникалното изкуство и със сигурност може да се твърди, че е една от малцината в света, които в момента работят по този начин.

Галерията на занаятите на "Отец Паисий" дава още една възможност за коледен подарък, смятат пловдивчани и от отварянето и преди дни не оставят вратата дълго затворена.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес