В пловдивското село Катуница гласуваха в събота на референдум. Жителите решават дали община Садово да издава разрешения за изграждане на съоръжения за добив на инертни материали. Концесията за кариерата е одобрена от правителството в началото на годината, но местната администрация и хората са против унищожаването на земеделска земя. В края на август общинските съветници в Садово решиха единодушно да се проведе допитване по темата.
Към края на изборния ден са гласували над 924 души от имащите право на глас - или 49%, което прави референдума в Катуница легитимен, предаде БНТ.
98% от участвалите във вота са се обявили против концесията., предаде БНР. Тя беше предоставена на дружество с решение на правителството от февруари, като определеният терен за добив на инертни материали е 235 декара. Най-голяма част от тази площ е от землището на Катуница.
Ето какво заяви председателят на Общинския съветна Садово Атанас Телчаров, след като станаха известни резултатите от гласуването:
"Оценявам днешния вот като много позитивен за всички от населеното място и всички в региона. Хората излязоха и защитиха мнението си. Следващите действия на местната власт и мои лични, като председател на Общинския съвет са в тридневен срок да обявя резултатите, които ще излязат с решение на Общинската избирателна комисия и от наша страна ние ще искаме незабавно Министерският съвет да отмени своето решение от февруари месец, което дава разрешение в местност "Кацара" да се добиват инертни материали."
Тревогите на местното население са свързани с унищожаването на обработваема земя и нарушаване на екоравновесието.
Жители на селото коментираха: „Не трябва да позволяваме тия кариери да се разширяват и да копаят надолу, защото има опасност водата на селото да пресъхне, да се замърси.“ „Жителите на Катуница имат горчив опит от 90-те години. Тогава нивото на подпочвените води беше спаднало критично и се стигна до жива верига. Хората с телата си спряха машините на държавното предприятие „Кариери“ АД“.
Добивът на инертни материали в областта Кацара - участък Кацара 2 е разрешен от МС в началото на месец февруари, а оценката за въздействие върху околната среда е от края на същия месец. В момента гражданско сдружение за опазване на Катуница атакува решението в съда.
Концесията е за 35 години и обхваща 235 в селата Катуница, Ягодово и Крумово. Намира се в близост до две летища - военно и гражданско. От фирмата концесионер определиха референдума в Катуница като незаконен. Собственикът Илиян Филипов каза, че притежава собствена земя в община Родопи, която е част от концесията и ще разработва само нея.
„Аз в Садово не мога да работя, ако някой не ми продаде земята. Добивът е разрешен до водно ниво, което означава, че ние няма как да повлияем на подпочвените води на терена“, каза той.
Според кмета на Катуница същия инвеститор е входирал документи за проучване и на други над 500 декара, отново в землището на селото.
Резултатите от референдума трябва да бъдат обявени официално в тридневен срок.