560 бързи производства е внесла пловдивската Районна прокуратура за първите девет месеца на годината, което я нарежда на първо място по този показател в зоната на Апелативна прокуратура – Пловдив, посочва Topnovini.bg.
Това означава, че на ден пловдивските магистрати работят по около три бързи производства, които са най-често срещу шофьори, управлявали автомобил след употреба на алкохол, неправоспособни водачи, извършители на хулигански прояви, кражби и др, съобщиха от пресцентъра на Апелативната прокуратура в Пловдив.
Общо 2 253 бързи и 620 незабавни производства са образували прокуратурите в Пловдив, Стара Загора, Кърджали, Хасково, Смолян и Пазарджик (в обсега на Апелативна прокуратура - Пловдив) от началото на годината.
Магистратите поясняват, че бързите производства се внасят в съда с обвинителен акт за седем дни след извършването на престъплението, а незабавните - за три.
За последната година е скочил ръста на образуваните незабавни производства в апелативната зона или т.нар. "правосъдие за три дни". През 2014 г. те са били 445, а през настоящата - 620, сочи статистиката.
От четирима прокурори в Районна прокуратура - Свиленград, са отработени 239 незабавни производства за деветте месеца на годината, което ги нарежда на първо място в апелативния район, разказаха още от АП. За три дни там приключват дела предимно за незаконно превеждане и преминаване на лица през границата, престъпления против транспорта и др.
Увеличение на незабавните производства има в района на окръжните прокуратури в Пловдив и Кърджали.
В Кърджали те са 127, като през миналата година са били 46, а в района на Пловдив - 98 (през 2014 г. те са били 90).
С най-много внесени бързи производства в апелативната зона - 560, е Районната прокуратура в Пловдив. Прокурорите от Районна прокуратура - Свиленград, са на второ място с 265 бързи производства. Те се водят най-вече за незаконно превеждане и преминаване на лица през границата на страната, използване на неистински документи за самоличност, кражби и др.
Наскоро Районна прокуратура-Свиленград, постигна осъдителна присъда само за два дни по бързо производство срещу 43-годишен турски гражданин по обвинение за превеждане през границата на страната на група от хора без разрешение на надлежните органи на властта.
На 23 октомври 2015 г. Районен съд - Свиленград, му е наложил наказание от 1 г. лишаване от свобода условно с 3 г. изпитателен срок и глоба от 10 000 лева. По искане на Районна прокуратура - Свиленград, съдът е постановил отнемане в полза на държавата товарният автомобил, с който незаконно са преведени лицата в страната.
При друго тридневно разследване по бързата процедура (по искане на Районна прокуратура в Асеновград) бе осъден рецидивист, който се опитал да измами по телефона монахиня, като й се представил за наскоро излязъл от затвора и поискал пари, за да си наеме квартира и започне работа в Пловдив. В момента той излежава присъда в затвора от 10 месеца лишаване от свобода при строг режим.
Така прокуратурата в Асеновград също се нарежда сред водещите в апелативната зона с образувани 111 бързи производства за деветте месеца на годината.
Районните прокуратури в Стара Загора и в Пазарджик наблюдават съответно 250 и 255 бързи производства през тази година, във Велинград – 125.
"Разследването по бързите и незабавни производства е приоритет в апелативната зона, защото максимално се скъсява срока от извършването на деянието до налагане на наказание от компетентния съд и по този начин се освобождава ресурс от разследващи полицаи за работа по дела с по-голяма фактическа и правна сложност", коментира заместник-апелативния прокурор на Пловдив Божидара Попова.