Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пловдивската култура след Европейската столица на културата

23 януари 2020, 14:50 часа • 1025 прочитания

Една четвърт от бюджета на Пловдив за култура тази година ще бъде отделена на археологията, стана ясно от брифинг на зам.-кмета по култура, археология и туризъм Пламен Панов. Общо за традиционни културни събития са предвидени почти 2 млн. лв. Още 3 млн. ще дойдат от наградата на името на Мелина Меркури, която фондация "Пловдив 2019" спечели миналата година. Всъщност разширените планове включват финансиране от почти 10 млн. лв., за остатъка от сигурните средства ще се търсят активно източници от европейски програми и спонсори.

През тази година продължават разкопките на Мал тепе, предвидени са средства и за техническо проектиране на пространството около Централна поща - озеленяване, реставрация и консервация. Сериозна сума се влага в довършването на консервацията и отварянето за посетители на Одеона, което включва дейности по сцената и художествено осветление на подземните галерии. Когато всичко това е готово, може да се твърди, че площад Централен ще бъде наистина готов. 

От парите за култура ще бъдат подпомогнати музеите, библиотеките и читалищата в Пловдив. Ще бъде завършена фасадата на зала "Лотус", има идея за нов аквариум в Природо- научния музей, нов прожектор за Планетариума.  Общината ще подпомогне идеята на МОН и Министерството на културата учебни часове да се изнасят в културни пространства. Наред с музеите и Народната библиотека, тук вече роля ще играят и 24-те читалища в община Пловдив. 

Най- голямото и изоставено от години кино "Космос", което периодично влиза в различни планове, но досега не е помръднало от застоя, тази година трябва да претърпи първата стъпка към превръщането си в Център за култура и изкуство, проект има, отделени са 150 000 лв за техническо проектиране. 

Предстои сериозен ремонт на къща Недкович в Стария Пловдив, а къща Ламартин вече стана обект на разговори между община Пловдив и посолството на Франция. Очаква се френската държава да подпомогне възстановяването на историческия паметник на културата и той да се превърне в резидентен център.

Един от най-успешните културни проекти на Пловдив в последните години беше дигитализирането на културното наследство в редица институции. Очаква се този процес да продължи, разчита се на финансиране от Норвежкия фонд за иновации. 

Община Пловдив досега не е била особено активна в кандидатстването по проекти, свързани с културата. Това положение смята да промени Пламен Панов, който има опит в тази дейност и беше ръководител на мащабния и много успешен проект за дигитализацията на културното наследство. Една от идеите му е обучение на културните оператори за подобряване на работата им, да могат да кандидатстват с проекти по програмата "Творческа Европа".

Две от сериозните инвестиции в културната сфера от миналата година - Голямата базилика и Градската художествена галерия, ще бъдат довършени през тази година с 1 млн лв. Фондация "Пловдив 2019", създадена преди пет години по повод спечелването на домакинството на Европейската столица на културата, ще продължи да действа с по-малък състав и на ново място, в общински имот. 

Веселина Божилова
Веселина Божилова Отговорен редактор
Новините днес