Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Красимир Вълчев: Само за едва 20% от българските деца в чужбина сме сигурни, че ходят на училище

01 февруари 2019, 15:10 часа • 1929 прочитания

Едва за една пета от българските деца в чужбина е сигурно, че там ходят на училище. Точното засичане става чрез участието им в неделни училища. За останалите не е ясно, каза днес в Пловдив министърът на образованието Красимир Вълчев. Той се включи във втория ден от срещата на 280 училищни директори от цялата страна, организирана от Центъра за междуетнически диалог и толерантност Амалипе в рамките на проекта "Всеки ученик ще бъде отличник".

Липсата на информация за мигриращите не само в чужбина, но и вътре в страната деца от ромската общност е една от причините те да не бъдат обхванати от образователната система. Министър Вълчев каза, че по време на българското европредседателство е поставен въпросът за информационна взаимосвързаност на институциите, особено в Германия, където най- често заминават семействата. Работи се по предложение до МВР, с което конкретно при излизане от границите на страната семейството да предоставя документ, че детето е отписано от училище. Вътре в страната децата биха могли да бъдат издирвани косвено чрез данните на родителите им при сключване на временен трудов договор например, има и други предложения. Така или иначе, честото местене става причина за задълбочаващ се дефицит в образованието на детето. 

Националната мрежа "Всеки ученик ще бъде отличник" включва над 280 начални, основни и средни училища в страната, конкретната грижа за всяко дете вече дава резултати, отсъствията са намалели, доста от децата продължават образованието си. Теодора Крумова, зам. председател на Амалипе, обяснява философията на програмата- "Всяко дете може да стане отличник, ако някой повярва в него". Тя разказва за намесата на центъра в живота на 13 годишно ромско момиче от село край Сливен, което е омъжено насила не един път дори, а два. А всъщност то много иска да стане учителка. Така че детето е върнато на семейството му, в момента продължава образованието си и от център Амалипе са убедени, че от него някой ден ще излезе прекрасна учителка. На ромски "Амалипе" означава приятелство. 

Веселина Божилова
Веселина Божилова Отговорен редактор
Новините днес