От десетина години датира традицията на Регионален исторически музей Пловдив да издава тематични календари, но интересът към тях е голям и усилията си оправдават средствата. Темата за 2019 година е "Пловдив в духовната история на България", а периодът, от който са снимките, текстовете, емблемите е до два века назад. Годината започва с възрожденските църкви и обновените през 19 век църкви през януари и февруари, после са големите български издатели Христо Г. Данов и Драган Манчов, издали първи учебниците и книгите за светското образование.
За да издаде работения 30 години български енциклопедичен речник, Драган Манчов продава дома си и залага пенсията си, но книгата влиза във всеки български дом. Сред останалите теми са институциите, заели своето място в историята на духа- Жълтото училище, преминало после в Първа мъжка гимназия с ученици Васил Левски, Иван Вазов, Димчо Дебелянов, Пею Яворов, петима министър- председатели... Там е първата обществена библиотека- музей, чиито живот продължава до сега, както и театър "Люксембург", първи в страната, който скоро отбеляза 130 годишнината си. Особено внимание е отделено на художниците, които са емблема на Пловдив в три много значими школи- веднага след Освобождението с идването на Георги Данчов- Зографина и Иван Мърквичка, Антон Митов, после в първите десетилетия на 20-ти век с Цанко Лавренов, Христо Станчев, Златю Бояджиев, третият връх е през 60-те с прочутата група пловдивски художници - Йоан Левиев, Георги Божилов- Слона, Димитър Киров...
Календарът за 2019 вече е готов и мнозина ще го добавят в колекцията си, защото всеки един досега е задълбочен и художествено издържан поглед към миналото на града. На свободния пазар са пуснати 700 бройки, купува се от Регионалния исторически музей.