Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хорото в Калофер се превърна в пример какво не трябва да се прави при пандемия

06 януари 2021, 07:59 часа • 8049 прочитания

Не мисля, че може да има такова специфично изискване – задължително членове на секционни избирателни комисии да са задължително преболедували COVID-19 или да са ваксинирани. Може да се предложи, но не и да има задължение – всеки поема риска си. Това заяви пулмологът д-р Александър Симидчиев в коментар как ще проведем парламентарните избори в условията на пандемия.

Д-р Симидчиев коментира и, че хорото за Богоявление е типичен пример какво не трябва да се прави – хора на близка дистанция, пеещи и викащи. Няма значение, че са навън - много близко са, добави лекарят. А е явно, че има и много хора край река Тунджа.

Явно е и друго - че приказките на кмета на Калофер, че ще има малки групи, които да играят хоро, за да няма струпване, са само пожелание. В реката влезе и жена, да се хване на хорото, има и деца. Имаше опит от полицията да въведе някакъв ред, но той се оказа неуспешен.

Ако се спазват правилата за дезинфекция и дистанция, рисковете не са по-високи, поясни лекарят за идеята да се разкрият секции за гласуване в болници, за да могат и болни от COVID-19 да гласуват.

Вирусът се разпространява по въздушно-капков път – с говорене, с викане, с пеене в затворени помещения се повишава рискът, повтори д-р Симидчиев пред Нова телевизия.

Лекарят обърна внимание и на истерията около британския и южноафриканския вариант на коронавируса. Смятам, че такива промени, мутации в S-протеина са до голяма степен случайни и няма да променят тежестта на болестта – те не се отнасят към тази част на вируса, която може да го направи по-тежък, по думите на Симидчиев.

Още: Как ще правим парламентарни избори – идея за задължителна ваксинация на участващи в организацията

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес