Първият есенен месец е моментът, в който Старият Пловдив разкрива като че най-доброто от себе си. Макар и още августовската жега да напомня за себе си, сенчестите улици са примамливи за туристи. Можеш да се слееш с всички и никой да не те забележи, ако закачиш един фотоапарат на врата си и тръгнеш с тях.
Звучат различни езици - френски, немски, английски, руски, японски. Гидовете търпеливо и вещо обясняват какво виждат туристите, а на тях видимо им харесва. Освен постоянните експозиции, септември предлага и богата културна програма. Открити са вече Националните есенни изложби, които тази година обединяват творци от България и чужбина под мотото "Поетика на образа". По характерния си начин една от най- старите традиционни изложби в България, която води началото си от 1970-та година, допълва романтичния вид на резервата.
Ако днес в един делничен септемврийски ден е толкова оживено, истинската навалица започва на 16 септември, когато предстои Панаирът на занаятите. Тогава ул. "Стръмна" става прелюбопитно място, където можеш и да видиш как се прави нещо по начин, пренесен от векове, и да си купиш уникален подарък.
Улицата на занаятите и сега е като витрина на съхранените традиции, а една от атракциите, родена от само себе си, и тази година събужда усмивки у посетителите - смокиня, на която растат кратуни. Кратуна има и в съседния висок бор, тя се качи там миналото лято и успя да преживее зимата...
Празниците на Стария град включват не само панаир на занаятите, те създават интересни и привлекателни места за деца и възрастни. Междувременно и Античният театър продължава да събира меломани. Бурният юни тази година попречи на много концерти, но прогнозата за септември е добра и благодатна. А на Главната в Пловдив се вие опашка за билети за театралния фестивал "Сцена на кръстопът". Пред празника си - 6 септември, Пловдив е гостоприемен и има какво да предложи на гостите си. Докато слънцето става все по-меко и поносимо, а ваканционните настроения все още не са съвсем изветрели...