Табуто да си продадеш новороденото бебе за пари е част от бариерите, прескачани от беднотия и липса на образование, но неговото нарушаване е и част от експлоатацията на хора. За съжаление, България се оказа един от сериозните донори на хора в различните видове трафик - за бебета, за проституция, за труд. Националната комисия за борба с трафика на хора съвместно с Местната комисия със същата дейност и представители на други градове провеждат в Пловдив работна среща, от която излизат стряскащи данни.
49 случая на продажба на новородени деца са регистрирани от началото на годината досега, пазарът е в Гърция, а схемата вече е позната- там се извеждат жени в напреднала бременност предимно от ромските махали на Сливен, Враца, Казанлък и Стара Загора, раждат децата там и се връщат с пари. Както обяснява една от тези жени - с парите от бебето ще построи стаичка за другите си две деца. За бебето тя е получила 6-7 000 лв.
230 досъдебни производства за продажба на бебета, сексуална и трудова експлоатация са образувани от началото на годината в цялата страна. Често пъти изборът на жертвите да участват в него е доброволен. Към основната група на жените, поемащи зад граница, за да станат проститутки, се добавя и група на хомосексуалисти, обикновено пак от ромските махали. Набират се групи за просия. Трудовата експлоатация обикновено е свързана с уредени от "капо"-то пътни разходи и обещание за възнаграждение, което той обикновено спазва, макар че не е ясно колко получава за труда им от работодателя. От първата си заплата хората връщат средствата за пътя. Обикновено живеят на палатки, в мизерни условия, работят сезонна работа, после се връщат, но отново заминават, когато ги повикат. Случаят е от Италия и далеч не е единичен. Сексуалната експлоатация често пъти е такава само според властите, има цели махали, в които мъжете са сутеньори на жените си, а изпращането им в големи страни с легална проституция обикновено ги улеснява да остават съвсем анонимни.
Всяка година в Европа се регистрират около 11 000 жертви на трафик. Ако преди години трудовата експлоатация беше запазена марка на китайската мафия, сега повечето жертви идват от Източна Европа. Националната комисия наблюдава 339 пострадали лица, оказала е помаш на 57 души. 15% от регистрираните жертви са непълнолетни. Много от измамите идват от различни обяви във Фейсбук, затова експертите вече наблюдават внимателно и социалните мрежи.