Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ментори ще помагат на „трудни“ момичета от възпитателно училище в Плевенско

24 октомври 2019, 12:32 часа • 5065 прочитания

През следващите 16 месеца десет ментори ще помагат на т.нар. „трудни“ момичета от Възпитателното училище – интернат /ВУИ/ „Христо Ботев“ в село Подем, Плевенско да се социализират. Менторите ще бъдат доброволци. Те ще участват в изпълнението на проекта „Менторство за приобщаване“, който е насочен към млади хора с противообществени прояви, съобщи ръководителят на проекта Даниела Димитрова.

„ВУИ „Христо Ботев“ е единствената институция в страната за момичета на възраст от 13 г. до 18 г., които имат криминогенно и девиантно поведение. Подходът, който ще въведем и ще тестваме, е менторството на ценностно, на възпитателно ниво. Менторите ще бъдат предварително подготвени, за да има ефект от тяхната работа“, поясни Даниела Димитрова.

Менторите всеки месец ще провеждат срещи с момичетата във ВУИ „Христо Ботев“. Ще подготвят сесии за неформално образование, ще провеждат тренинги за личностно развитие – ролеви игри, дискусии по теми и др. Предвидено още те да организират семейни ваканции на тийнейджърките – повечето от тях идват от институции и не са живели в нормална семейна среда. Ваканциите могат да бъдат в дома на ментора или на почивна станция.

Проектът включва и програма за изграждане на социални умения. Момичетата ще посещават всеки месец различни институции, структури на местната власт и др. Така те ще се подготвят за живота след като напуснат възпитателното училище.

В проекта е включен и творчески модул, който ще помогне на тийнейджърките да развият своите дарби и таланти.

„Децата в училището са 20. Настанени са при нас със съдебни решения. Образованието, което предлагаме, е от 1-ви до 12-ти клас. То има и професионална насоченост – подготвяме ги за шивачки, готвачки и за фризьорство. Максималният срок за престой във ВУИ „Христо Ботев“ е 3-годишен. Но ако момичето желае, може да остане при нас до завършване на 12-ти клас. Предвидените дейности по проекта ще внесат и голямо разнообразие в нашето ежедневие с тях. Животът, който децата са водили преди да постъпят при нас, ги кара да бъдат по-предпазливи и трудно допускат някой близко до себе си. Ние сме хората, които да им дадем насоки, да спечелим доверието им и те да ни усещат като упора“, допълва Нина Атанасова, директор на училището.

Проектът се изпълнява от Сдружение „Плевенски обществен фонд „Читалища” в партньорство с Възпитателно училище – интернат „Христо Ботев” в село Подем. Бюджетът му е близо 50 000 евро. Средствата за него са осигурени по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г.

 

Ангел Атанасов
Ангел Атанасов Отговорен редактор
Новините днес