Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Георг Спартански: Общините трябва да могат да водят местни политики

21 септември 2021, 12:09 часа • 3353 прочитания

Не бива да се сравняваме сами със себе си, само в исторически аспект (минало - настояще - бъдеще), а да се сравняваме с останалите страни-членки на ЕС. По този начин ще видим къде сме и колко работа имаме да свършим. Това е гледната точка на кметът на Плевен Георг Спартански що се отнася до развитието и усъвършенстването на работата на общините и специално финансовата децентрализация.

Спартански взе участие в Годишната среща на местните власти на Националното сдружение на общините в Република България - НСОРБ, в дискусионни форуми по две от ключовите теми в дневния ред на българските общини – децентрализацията на управлението и съвременните устойчиви решения. Той смята, че 2 процента от подоходното облагане трябва да бъдат пренасочени към общините, за да говорим за подоходно облагане - за Плевен това значи 11,5 млн. лева допълнително годишно.

Редно е държавата да контролира разходването на средства, но кметовете трябва да имат комфорта да развиват местни политики и да разполагат с достатъчно ресурси, за да има в страната ни независима местна власт, обобщи Георг Спартански. И напомни, че при подписването на Европейската харта за местно самоуправление, България е отказала да подпише текста за финансова автономия, "защото всяка власт се стреми да концентрира финанасовите ресурси в своите ръце".

"Когато говорим по темата, сравняваме с минали периоди. Защо трябва да се сравняваме сами със себе си? Защо не се сравняваме с останалите членки на ЕС? Тогава ще видим, че имаме още много работа", каза той на форум, организиран от Националното сдружение на общините (НСОРБ).

"Две трети от парите на общините идват по линия на делегираните дейности, повечето за образование, и училищните директори има повече правомощия от кмета за какви дейности да са харчат тези десетки милиони", подчерта Георг Спартански. Той припомни и даваните от централното ниво съвети към общините: да увеличават данъците. Обаче всяко решение по места изисква да се "преодолеят" политическите съображения в общинските съвети и да се мисли за социалната поносимост на такова действие.

Въпросът за по-голямата финансова самостоятелност на общините следва да намери своето логично дългосрочно решение, а не година след година да се "води борба" за всяко увеличение в средствата за общините. Централната власт трябва да гледа на местната като партньор, смятат участниците в дискусията.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес