"С бездействията си министрите на МОСВ и министъра на МРРБ не са положили достатъчно грижи за стопанисването на имущество, в резултат на което са последвали щети, а и вреди за човешкото здраве". Това пише в постановление на Районна прокуратура Перник, касаещо водния режим в града.
"Респективно преписката съдържа данни за евентуално осъществен състав на престъпление по чл. 219 от НК", добавя прокурор Красимира Минчева. Чл. 219 се отнася до задълженията на длъжностните лица и неизпълнението им, а предвидените наказания там са затвор (според тежестта на нарушението може да е до 6 години, от 2 до 8 години, от 3 до 10 години и от 3 до 12 години), както и парични глоби – до 5000 лева. А преписката е пратена на Специализираната прокуратура.
С думите "министрите на МОСВ" прокурор Минчева визира не само сегашния Нено Димов, а Лиляна Павлова. Другите отговорни са областният управител на Перник Ирена Соколова, която беше освободена от поста си, вече бившият управител на ВиК Перник Иван Витанов, както и бившият кмет на града Вяра Церовска. В официалната преписка пише, че Витанов е казал на Церовска още през април 2019 година, че количеството на водата в язовир "Студена" не е достатъчно, а Церовска е издала заповед водата да се ползва само за пиене, като за спазването на заповедта отговарял секретаря на Община Перник.
Припомняме, че Лиляна Павлова беше номинирана за вицепрезидент и член на Управителния комитет на Европейската инвестиционна банка.
Що се отнася до прословутия вече ремонт на язовирната стена на "Студена", той е почнал още през 2017 година и досега не е завършен. Стойността му е 32 млн. лева и е финансиран със заем от Световната банка.
Иначе все още в Перник не е въведен нов воден режим. В късния следобед вчера, 12 декември, регионалният министър Петя Аврамова представи три алтернативи за водоподаване за града пред парламентарната комисия по регионална политика. Какви са те – научете в този материал!