Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Природозащитници се оплакват от натиск да бъде открита златна мина в Трън

30 януари 2017, 08:51 часа • 5886 прочитания

Намесата със съвети и наставления как една община да се развива е недопустима. Има безпрецедентен натиск върху общинската администрация, медийни манипулации, а с фалшиви профили в социалните мрежи се правят опити да се компроментират и противопоставят членове на местната общност. Така от три неправителствени организации – Сдружение "Трън", Трънско културно-просветно дружество "Руй", Сдружение "Врабча 2008", се оплакват от опитите на "Евромакс Сървисиз" ЕООД, собственост на "Асарел-Медет", да спечели концесия за добив на златно-сребърни руди в Трън. И определят за срамна позицията на Българската минно-геоложка камара, с която се искало от държавата да се пренебрегне "гражданската позиция".

В инвестиционното намерение няма и дума за риск от наличие на уран. Няма нито една предвидена мярка за безопасност на населението или на работниците, на които иначе се обещават щедри заплати, казват НПО-тата. И посочват, че рискът от наличие на уран е признат от държавата, която е закрила мина "Злата" в района заради "установени наднормени нива на радиация в река Пръвна и Щолна" (постановление 56 на Министерския съвет от 29 март, 1994 година).

Същевременно, според природозащитниците, в инвестиционното намерение за откриване на мина било записано, че „качеството на атомосферния въздух в района на находище „Трън” ще бъде повлияно от прахови и газови емисии”. Становището по инвестиционното намерение, което Басейнова дирекция „Дунавски район” издава, гласи: „Речните и подземни води в района ще бъдат трайно и необратимо увредени при реализиране на инвестиционното намерение“, дават още аргументи НПО-тата.

Половината от площа на бъдещата мина е разположена върху планина Руй, която е включена в европейската защитена мрежа „Натура 2000“, припомнят неправителствените организации. Три открити и два подземни рудника, две хвостохранилища и флотационна фабрика са елементите, с които се допълва инвестиционното намерение, казват НПО-тата. Според това намерение за изсичане са предвидени 2100 декара гори, а като благоприятно предимство е посочено: „Населението в селищата, в чиито землища ще се развива инвестиционното предложение, е малобройно. Благоприятно обстоятелство е ниската гъстота на населението.“

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес