Заради силния шум от ромските сватби в ромския квартал "Изток" на Пазарджик, жители в града се готвят за бунт, информира Нова телевизия.
От 16:00 до 22:00 има абсолютен звуков терор, оплакаха се недоволните. Една от жените призна, че с новата наредба все пак няма шум след 22:00 часа. Полицията казва, че Общината трябва да им нареди, Общината не прави нищо – искам да се направи нещо. Имаме замервания от РЗИ за шума, добави друга жена.
Основният източник на шум е едно заведение, за което една от оплакващите се попита кой е разрешил да се построи, защото било в земеделска земя. От Общината обясниха, че заведението има всички необходими разрешителни. Гласуваха ли общинските съветници статута на земята, попита отново една от жените и заяви, че ще има дело в Страсбург.
Същевременно представители на ромската махала отрекоха, че има много шум. Сега шумът е намален „с 98%” спрямо миналата и по-миналата година. Музиката е от 16:00 до 21:00 часа, каза един от ромите. Чудя се откъде вземате пари да празнувате така, аз не мога да си го позволя, а по цял ден работя, подскочи една от най-активните протестиращите. Защо ние да празнуваме с вас, възмутиха се хората срещу ромите, които ги поканиха да празнуват с тях. Плащаме по 50 лева за разрешение за провеждане на сватба.
По думите на заместник-кмета на Пазарджик Петър Петров от април насам действа новата наредба за шума. Оттогава няма нито едно разрешително за ромска сватба на открито. Става въпрос за празненства, които не са в заведения. Проблемът е заради две заведения, които са от открит тип, посочи Петров. Той заяви, че заведенията са санкционирани, но има рецидив от тяхна страна.
През миналата година има замервания на шума – осем на брой, като те са показали стойности между 40 и 65 децибела. Нормата е 35 децибела. Досега тази година замервания няма, но ще има – на принципа на внезапните проверки, казаха от РЗИ.
По статистика на полицията, в квартал „Изток” са съставени 37 акта за шум, 4 конкретно за административни нарушения. В различните ситуации актовете се съставят на организаторите на празненството или на собственика на заведението, в което е сватбата. При първо нарушение глобата е 500 лева. На въпрос колко хора са глобени, заместник-кметът Петров призна, че на две заведение – по една глоба. Административното нарушение се санкционира с поне 2500 лева, като двете заведения още не са ги платили заради течащ срок на обжалване.
Снимка: Архив