Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Оказали ли са натиск американски дипломати върху Нидерландия и Австрия за България в Шенген?

18 декември 2023, 17:29 часа • 6314 прочитания

"Постигнахме частичен резултат, защото Шенгенското пространство не трябва да се възприема като въздушен коридор за туризъм. За нас членството в Шенген следва да бъде стратегически приоритет по две причини. Първата причина е краткосрочна и тя е, че по този начин ние ще сме една стъпка по-близо да пълното ни интегриране в свободното движение в рамките на ЕС, а в дългосрочен план това ще ни помогне да разчупим малтийския консенсус".

Това каза експертът по международна сигурност и управление на конфликти доц. Искрен Иванов. Поводът за думите му е новината, че Нидерландия даде зелена светлина на България за Шенген, но пък Унгария ни заплаши с вето, ако не се отмени таксата за транзит на руски газ.

Още: Нидерландия вдига ветото, съгласна е България да влезе в Шенген

По думите на Иванов България е една от малкото държави в ЕС, която не е част от Шенгенското пространство и трябва или да бъде приета изцяло в Шенген, или да бъдат убедени австрийците, че "това вето, което налагат, е унизително". Според експерта ние сме икономически партньори, но не сме съюзници, защото Австрия не е в НАТО.

"Австралийският канцлер е много близо до руския президент и тази негова близост е една от причините, поради които Австрия продължава да отстоява ветото си. Що се отнася до Унгария, там става въпрос за политически рекет. Орбан демонстрира политически сантимент към Русия", каза доц. Иванов в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той посочи, че основният източник на сигурност за Европа в момента са САЩ.

Още: Ще пламне ли религиозна война? Говори експертът по геополитика д-р Искрен Иванов (ВИДЕО)

"Двама американски дипломати са оказали натиск върху Нидерландия и Австрия да се деблокира процедурата по членството на България в Шенген. След САЩ, Германия и Франция, България е най-големият донор на пари и оръжия за Украйна. България е една от най-проамериканските държави в Европа", коментира експертът.

"Ако румънците преценят, че не искат да продължим заедно, ние не можем да ги спрем. Това е суверенно решение на Румъния. Мисля, че 2024 г. ще бъде решаваща. Ако до следващата година не разчупим този консенсус, ще бъдем разделени с Румъния", прогнозира доц. Иванов.

Според него няма накъде повече да се влошат отношенията ни с Русия, след като ни е обявила за вражеска държава.

Още: Рюте: България постигна напредък и би било глупаво да упорстваме за Шенген

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес