Седмиците около Великден и Коледа са не само поводи за сдобиване с мобилен телефон и ипотечен кредит. В това време се предоставят възможности за посещение на множество концерти - къде свързани с тематиката (“Камерна опера възкръсна...” - Благоевград), къде - просто така ( “Силви Вартан с грандиозен великденски концерт”).
Посещението на концерт винаги е образователно - дори човек да упражнява единствено търпението си. Затова - няколко кратки бележки по известен брой отминали и предстоящи великденски събития:
Кръстникът в Операта
Тук не става въпрос за Йоан Кръстител и въпреки че декорите със светещи лапмички в различни цветове биха могли да въведат публиката в такава заблуда, тематиката не е коледна. Операта е едноактовата “Селска чест” от Маскани - в нея действието се развива в Сицилия навръх Пасха, а преди антракта, концертът е наречен Великденски вероятно по индукция.
Става въпрос за отминалия концерт в Софийска опера и балет, състоял се миналия петък - преди Разпети петък с участието на Джампиеро Собрино - кларинетист, артистичен директор на Арена Ди Верона и Дамиан Йорио - обиколил света диригент.
Какво може да научи посетителят от този концерт?
- Наблюдавайки свободното сценично поведение на Собрино и боравенето му с кларинета, човек може да се запита как ли в ръцете на този човек би стоял един саксофон.
И защо не - саксофонът всъщност представлява усъвършенстван кларинет - патентован е през 40-те години на 19-ти век от белгиеца Адолф Сакс (без Кобургота). Сакс пътува, за да продава изобретението си и го представя на композитори като Росини, Лист и Доницети. И ето - около Великден в София Джампието Собрино изпълни концертче (концертино) за кларинет от Доницети по един така образователен начин.
- Не е изключение също така начинаещият посетител на концерти да се запита, каква всъщност е ролята на диригента, още повече на този в операта - оркестърът си свири, певците си пеят, хорът приглася от време на време…
И тъй като по време на дирижираните от Дамиан Йорио “парчета” разминаванията между участниците не бяха едно и две, то отговорът на въпроса отново може да се извлече емпирично - не е точно като случая с пожарникаря, който като няма работа е най-добре за всички, но е хубаво да се правят репетиции - в пожарната, и в операта.
И накрая, но не последно място - какво общо има Дон Корлеоне с всичко това?
Трилогията “Кръстникът” завършва в операта - произведението е “Селска чест”, а кадрите са заснети в Театро Масимо в Палермо (билети има, Великденски концерти няма!).
И още малко за операта - особено популярен е прелюдът, също включен в сандтрака на филма, а почитателите на Пласидо Доминго могат да го гледат във филмирана от големия режисьор Франко Дзефирели версия на “Селска чест”.
VJ в зала България
Участието на VJ (VJ Pillow) във Великденски концерт и то в зала България - при положение, че този концерт е организиран от Културния институт на една наистина силно католическа държава, каквато е Полша, е събитие само по себе си.
В допълнение на това комбинацията орган и тромпет звучи интригуващо - произведения на съвременния полски композитор, аранжор и тромпетист Мачей Фортуна с обещания за микс от етноелементи и литургична органова музика.
Явно тези факти не бяха приети с достатъчната доза интерес/търпение от значителна част от публиката, която след 5-тата минута до края на събитието упорито и с постоянство, напускаше залата. Все пак не всеки ден е Великден!
Предстоящи великденски концерти в София
17.04.2014 г. от 11:00 часа
Благотворителен Великденски концерт в криптата на храм-паметника "Св. Александър Невски".
17.04.2014 г. и 19.04.2014 г. от 19:00 часа
Селска чест
Джани Скики
Опери от Пиетро Маскани и Джакомо Пучини, Диригент Велизар Енчев
Софийска опера и балет
22.04.2014 от 18:00 часа
Великденски концерт,
храм „Св. Параскева”, ул. „Г. С. Раковски” 58, София
23.04.2014 г. от 18.30 часа
Великденски концерт с участието на хора на Транспортните работници, София - произведения от П.И. Чайковски, Артемий Ведел, Д. Христов, Дм. Бортнянски, Н. Кедров, П. Динев и др.
Столична библиотека
Автор: Елисавета Петрова