„Общините искат да спазват задълженията си.“ Това заяви Силвия Георгиева – изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), при срещата с представители на сдружението на автори и композитори МУЗИКАУТОР. Поводът за срещата е следващата стъпка от разговорите между двете организации за пълно лицензиране на музикалните събития, организирани от общините, така че да бъдат изпълнени изискванията на Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП).
Още: Увеличава се броят на туристическите и търговски обекти с музикален лиценз от МУЗИКАУТОР
Данните на МУЗИКАУТОР сочат, че към момента едва 70 от 265 общини имат сключени договори за уреждане на правата на композитори, автори на текстове, аранжори и музикални издатели, въпреки че общините масово организират концерти, събори, панаири и други събития с музика. Само за събитията с уредени права творците получават дължимите им по закон авторски възнаграждения. Това се отнася както за българските, така и за чуждестранните автори, които МУЗИКАУТОР представлява за територията на България.
„Поради тази причина ние сме длъжни да отчитаме и пред българските автори, и пред чуждестранните дружества, с които имаме договори, какви събития са се провели, колко авторски възнаграждения сме събрали от тях и как сме ги разпределили“, посочи по време на срещата председателят на МУЗИКАУТОР Ясен Козев.
Още: Музикаутор: AI ще генерира 40 млрд. евро за сметка на творците в музиката до 2028 г.
Как ще се реши проблемът с нелицензираните събития на общините?
За да реши проблема с нелицензираните събития на общините и да защити правата на творците, през годините МУЗИКАУТОР предприема редица действия, в това число съдебни. На срещата представителите се съгласиха, че това е излишен административен товар и за двете страни. Те се обединиха около идеята за намиране на работещо решение, за да може общините да провеждат лицензирани музикални събития спрямо изискванията на ЗАПСП.
Представителите на МУЗИКАУТОР подчертаха, че всяко събитие носи позитиви за общините – добавена стойност за местната икономика, сплотяване на общността, привличане на туристи и т.н. Поради тази причина утвърдената международна практика е авторските възнаграждения да се изчисляват на базата на икономическата стойност, в която влизат всички приходи при събития с платен вход или съответно – всички разходи на провежданите събития с безплатен достъп.
Двете страни изразиха готовност, че ще работят заедно, за да бъдат гарантирани справедливи авторски възнаграждения за творците спрямо икономическата стойност на организираните от общините концерти и други събития с музика. В посока намиране на работещо решение за едно от затрудненията на общините експертите на МУЗИКАУТОР представиха калкулатор, който улеснява прогнозирането на разходите за лицензиране на местните събития.
Срещата се проведе на 18 декември 2024 г. в централния офис на НСОРБ. От страна на МУЗИКАУТОР присъстваха още Иван Димитров – изпълнителен директор, Ефросина Саракинова – главен юрисконсулт, Кристиан Чокуров – мениджър „Лицензиране концерти“ и други. Сред представителите на НСОРБ бяха още Таня Колчакова-Янева – заместник-кмет на община Пазарджик с ресор култура, Пламен Петров – юрисконсулт, адв. Венета Гайдарджиева и други.
Представителите на двете организации изразиха добра воля за взаимно сътрудничество и взеха решение диалогът да продължи, докато се намери ефективна формула за лицензирането на общинските събития.