Сред толкова много международни дни - на прегръдката, на целувката, на писмото, което - ако не препратите на 37 човека, ще се срине фейсбук, човек може да си каже “Ами...те не останаха свободни дати”, но например месец юли е особено благоприятен.
За международния ден на…
През 1950-та година Организацията на обединените нации (ООН) и по-точно нейното Общо събрание/Генерална асамблея обявява първия международен ден - посветен е на човешките права и се отбелязва на 10-ти декември.
Следват международни седмици, години и десетилетия (по две петилетки наведнъж за едно и също...). Понастоящем например се намираме в няколко застъпващи се десетилетия - на биоразнообразието, безопастността на пътя, борбата срещу превръщането на определени региони в пустини, устойчивото развитие, борбата с бедността…
А 2014-та година, освен Годината на коня, е и година за проява на солидарност към хората от Палестина (в България явно това е добре известно, тъй като не се проявява особена солидарност към хората от Сирия, но може би догодина?), на семейното фермерство (отново полу-празник за жителите на Розово), на кристалографията и на малките островни държави.
За международния ден на джаза
Който е стигнал до тук - благодаря! Днес е международният ден на джаза.
Обявен е за такъв съвсем наскоро (от ООН и Юнеско) и тази година се чества едва за трети път. Домакин на гала-концерта (All-Star Global Concert) по случая този път е Осака - от 13:00 часа българско време в продължение на четири часа концертът ще бъде предаван на живо.
...и у нас/Джазът в България и Българите в джаза
В официалния календар на събитията след селекция на България с радост установяваме, че има участник (познал верния отговор)... Тук не става въпрос за Ирина Бокова, която, в качеството си на Генерален Директор на Юнеско, по случай празника съобщава, че джазът олицетворява духа на ЮНЕСКО като събира хората заедно и спомага за постигането на мир, толерантност и разбирателство помежду им, бидейки саундтрак на позитивната социална промяна – от борбата срещу расизма до усилията за демокрация.
Малко предварително, но на 28-ми април в рамките на Европейския музикален фестивал (и в чест на 65-та годишнина на Полския институт в София) в зала България се състоя официалното българско джаз-събитие с програма от композиции на Гжех Петровски и Теодосий Спасов, от които първият е и диригент на World Orchestra (активно общуващ с публиката - това включва споменатото в заглавието намигване) и саксофонист, а вторият...вторият е Теодосий Спасов.
Концертът премина при огромно въодушевление от страна на участниците - хор „Български гласове – Ангелите“ с диригент Георги Петков и струнен квартет от Оркестъра на Класик ФМ радио, Марчин Вашилевски (както се изрази диригентът “our polish export pianist”), Себастиан Випих (бас - съвсем различен, когато свири Бетовен и Пиацола), Роберт Лути (ударни) и Atom String Quartet.
Автор: Елисавета Петрова