Турция праща 103 атлети на Олимпийските игри в Рио, но голяма част от тях са чужденци.
От известно време Турция усилено и методично купува спортисти на килограм. Най-явният резултат от тази политика пролича по време на Европейското първенство по лека атлетика преди месец, където Турция се поздрави с много медали, в някои дисциплини за пръв път, почти всички спечелени от състезатели, родени другаде, пише Телеграф.
Докато расте и тренира, бегачката Ясемин Джан никога и за миг не си мисли, че ще се състезава на Европейско първенство и ще спечели златен медал на 10 000 м.
Освен това, преди по-малко от година тя нямаше да разпознае и името си. Защото Джан не е европейка. И не се казва Джан.
През 18 от 19-те си години тя се състезава за Кения и си печели репутацията на една от най-талантливите багачки на средни разстояния. С рожденото си име - Вивиан Джемутай.
През миналата година обаче тя започва преговори с Турция и през март тази година светът на леката атлетика разбира, че Джемутай сменя своятата националност и ще се състезава под името Ясемин Джан.
След 4 месеца кенийката, която все още живее в Кения, тренира в Кения и изобщо, няма нищо общо с Турция, побеждава съперничките си на финала на 10 000 м. на Европейското първенство.
"Това не е редно. Не съм съгласна с тази политика", заявява ирландската бегачка Соня О`Съливан.
"ИААФ хвърля много усилия да контролира проблема с допинга, но това е друг въпрос, който също трябва да бъде решен. Трябва да работим в посока да държим атлетите в родните им континенти", допълва тя.
Ирландката Фиона МакКормак, която завършва четвърта на 10 000 м., описва ситуацията като "смешна работа". Според нея не трябва да се позволява на състезатели да сменят държавите си по свое усмотрение.
Според правилата на ИААФ атлет може да смени страната си, ако 12 месеца държавата му по произход не подаде протест. Ако такъв има, състезателят трябва да чака 3 години.
Джан обаче далеч не е изолиран случай.
На Европейското първенство турският отбор се състоеше от 7 кенийци, двама ямайци, един етиопец, един кубинец, един южноафриканец, един азербайджанец и един украинец. За Рио чужденците са още повече.
Разликата между Турция и други държави, които традиционно пазаруват спортисти, е че политиката на Анкара е много по-мащабна.
Така на мъжкия финал на 100 м. представителят на Испания беше австралиец, двамата турци - от Ямайка и Азербайджан, а двамата холандци - от Кюрасао и Сиера Леоне.
Много от новите турски състезатели почти не са стъпвали в страната и вероятно не могат да я посочат на картата на света.
С многото си легално купени спортисти обаче, Турция се надява тази година да регистрира една от най-добрите си олимпиади.