Рекордно класиране за Нургюл Салимова в световната ранглиста

04 септември 2023, 12:42 часа • 2957 прочитания

Българската шахматистка Нургюл Салимова записа рекордно класиране в световната ранглиста на ФИДЕ след отличното си представяне на Световната купа в Баку. Както е известно родната състезателка завърши на втора позиция на турнира в Азербайджан.

Нургюл Салимова ще участва в Турнира на претендентките

Салимова си осигури участие в Турнира на претендентките за световната титла след страхотното си представяне в Баку. Тя също така скочи с осем места в ранглистата на класически шах на ФИДЕ при дамите и вече е на 39-та позиция. Българката е с ЕЛО 2424.

Нургюл Салимова

Салимова има защо да е щастлива

По този начин 20-годишната Нургюл Салимова за първи път в своята кариера е българката с най-висок рейтинг в подреждането на Международната федерация по шахмат. Бившата световна шампионка Антоанета Стефанова пък отбеляза спад с три места и вече е 46-та с ЕЛО 2410. Лидер е китайката Ифан Хоу с ЕЛО 2628.

Наскоро пък стана ясно, че Нургюл Салимова няма да играе за България, тъй като нямаме официален национален отбор.