Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Преподаватели по физическо или треньори в училище - кой плаща сметката?

23 януари 2019, 14:56 часа • 39987 прочитания

Преподаватели по физическо възпитание или професионални треньори да водят допълнителния час по спортни дейности в училище? Този въпрос отново бе повдигнат в контекста на участието на спортния министър Красен Кралев в сутрешния блок на Нова телевизия от днес (23 януари).

Относно развитието на масовия спорт у нас, Кралев припомни, че по закон в училищата в третия час по физическо възпитание може да преподават професионални треньори и те да видят дали има талантливи деца в дадено спортно направление.

„Още по време на първия ми мандат вкарахме промяна в закона за училищното възпитание. За съжаление, има го по закон, но на практика не се получава. Директорите не искат да го прилагат. Не искат да вкарват треньори в училището, не мога да ви кажа защо", посочи още Кралев.

Директори на училища, с които Actualno.com успя да се свърже, потвърдиха, че относно т. нар. "трети час физкултура", който всъщност е час по спортни дейности, изискването е да се наемат или учители по учебния предмет, или треньори по даден вид спорт. И в двата случая обаче училището трябва да отдели средства от делегирания си бюджет, за да плати този допълнителен час. Нещо повече, когато особено в малки населени места няма треньор, директори са принудени да предоставят този допълнителен модул на учители по физкултура, като понякога се налага и преструктуриране на норматива часове.

Министър Кралев не коментира по-рано дали и какво заплащане трябва за такива треньори, за да дойдат в час по физическо в едно обикновено школо.

Той обаче посочи като добър пример община Варна, в която има 12 училища, които са допуснали треньори от 11 вида спорт – футбол, ръгби, хандбал и др. Треньорите идват безплатно, клубовете имат интерес и пращат треньори, които водят часа, заедно с учителя по физическо“, обясни още министърът.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес