Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Пас към миналото": Шампионът, който пожертва себе си, за да избави 20 човешки живота от смъртта

25 септември 2023, 07:00 часа • 20043 прочитания

"Пас към миналото" е спортна рубрика на Actualno.com, в която връщаме лентата назад, за да ви разказваме интересни спортни истории от миналото.

 

13-кратен европейски шампион, 17-кратен световен шампион и 11-кратен световен рекордьор - така накратко можем да синтезираме успехите на арменеца Шаварш Карапетян в дисциплината подводно плуване. Нито един медал или рекорд обаче няма стойността на най-големия подвиг в живота на този Човек. Подвиг, с който Карапетян пожертва себе си, за да спаси 20 човешки живота, създавайки една от най-великите спортни истории...

Шаварш Карапетян - шампионът, който спаси 20 човешки живота

За Карапетян утрото на 16 септември 1976 година започва като всяка друга сутрин - с изтощителна тренировка край водохранилището в Ереван. Той и неговият брат Камо не подозират, че тази дата ще преобърне живота им. Преминавайки покрай водохранилището, Шаварш и брат му стават свидетели на ужасяваща гледка: тролейбус, пълен с пътници, излита от пътя и се потапя в студените води на язовира.

92 души потъват на дъното на язовира

Шофьорът на тролейбуса губи контрол над превозното средство, а 92-ма души бавно потъват към дъното на водохранилището. Без дори да се замисли, Шаварш скача в тъмните и ледени води, докато неговият брат го чака на повърхността, за да помага с ваденето на спасените. Задачата обаче не е толкова лесна, особено когато паниката вземе превес над разума...

В бързината да помогне на хората Шаварш се гмурка без да извърши хипервентилация - техника от няколко дълбоки вдишвания, чрез която опитните гмуркачи могат да изкарат под вода до четири минути. Видимостта във водата е почти нулева, тъй като самият тролей е обгърнат от гъст облак тиня. Това обаче не спира Карапетян да стигне до тролейбуса и да разбие задния прозорец със серия от ритници.

Карапетян вади 46 души от потопения тролейбус

Счупването на прозореца е с цената на сериозни прорезни рани по краката. Болката обаче е притъпена от адреналина, а Шаварш започва да вади хора от потъналия тролейбус. В продължение на повече от 20 минути Карапетян влиза отново и отново под водата, за да вади хора, попаднали във водния капан. Накрая извадените са 46, от тях оцеляват 20.

Лекарите едва спасяват Шаварш

Шаварш Карапетян не спира да вади хора, докато самият той не изпада в безсъзнание. Плувецът остава без кислород и единствено това го спира да продължи да вади човешки животи от бездната. Неговият подвиг почти отнема живота му. Множеството порязвания по тялото му водят до заразяване на кръвта, тъй като в езерото се изхвърляли фекални води. Той е приет в болница с двустранна бронхопневмония, а лекарите едва го спасяват от смъртта.

Шаварш Карапетян не може да си прости, че не е спасил повече хора

След повече от месец в болница Шаварш Карапетян се завръща към живота, но отвътре е изяждан от угризения, че не е спасил повече хора. "Всеки път анализирам случая така, както спортистите анализират ефективността на своето представяне. Осъзнавам колко грешки допуснах. Ако не бяха те, вероятно щях да спася повече хора...", споделя Шаварш години след инцидента.

Плувецът не спира да мисли за грешките, които е направил. "Заради студа и постепенно увеличаващата се умора, накрая не мислех трезво, а във водата бе толкова тъмно. Изведнъж осъзнах, че съм извадил седалка до повърхността. Това е нещо, което няма да си простя до края на живота си. Толкова време не можех да спя, защото това можеше да е още един човек, а не дунапренена седалка", казва Карапетян.

След този инцидент животът на Шаварш Карапетян вече не е същият. Той успява да се завърне към елитния спорт и дори да постави още един световен рекорд, но с цената на много болка. Стигайки финала на последния си световен рекорд в плуването, арменецът едва издържа болките в гърдите и прошепва на брат си: "А сега лекичко и бавничко ме заведи при лекаря, защото ми е много зле".

Подвигът на Карапетян остава в тайна в СССР

Големият подвиг на Шаварш Карапетян остава тайна в продължение на 6 години. Причината е, че в СССР не искат да се разбира за катастрофата. Едва през 1982-ра вестник "Консомолска правда" разказва историята за Шаварш Карапетян, който се превръща в национален герой. Арменецът е награден от ЮНЕСКО, става заслужил майстор на спорта в СССР, а астероид с неговото име лети в Космоса.

Шаварш Карапетян - роден, за да спасява човешки животи

Това обаче не е единственият подвиг в живота на Шаварш Карапетян. През 1974-та, две години преди инцидента с тролейбуса, Шаварш успява да избегне фатална катастрофа с автобус. Арменецът се вози в автобус, когато шофьорът слиза, за да провери механичен проблем. Двигателят обаче остава включен, а автобусът тръгва по инерция. Карапетян чупи преградата на шофьорското място и успява да спре превозното средство.

През 1985-а пък Шаварш Карапетян отново се превръща в спасител. Тогава избухва пожар в комплекса "Карен Демирчян", а хора остават приклещени от огнената стихия. Шаварш се притичва на помощ на пожарникарите, като участва в спасяването на множество хора. Той отново е тежко ранен, като получава сериозни изгаряния.

Днес Шаварш Карапетян живее скромно, далеч от популярността, а неговите самопожертвователни прояви остават непознати за широката публика. Неговият житейски път няма да бъде запомнен с 13-те европейски титли, 17-те световни титли и 11-те световни рекорда. Не. Всички тези велики спортни успехи остават на заден план пред това да спасиш човешки живот.

Шаварш Карапетян - едно име, което не трябва да се забравя.

Автор: Стефан Йорданов

ОЩЕ от "Пас към миналото": България неволно е замесена в най-черния ден в историята на тениса

*Очаквайте статии от рубриката "Пас към миналото" всеки понеделник от 07:00 часа в Actualno Sport

Още интересни истории ще откриете в завладяващите спортни рубрики на Actualno.com!

---------------------------------

За да не пропускате нашите спортни рубрики и останалото спортно съдържание, можете да последвате Facebook страницата "Спортни новини - Actualno.com", да поставите отметка на Actualno.com/sport в браузъра си или да го добавите на началния екран на Вашето мобилно устройство чрез бутона "Add to home screen". За други въпроси - пишете ни във Facebook или на имейл адрес editors@webground.bg

Стефан Йорданов
Стефан Йорданов Отговорен редактор
Новините днес