Повече от 180 организации призоваха правителствата да бойкотират зимната олимпиада в Пекин през 2022 г. поради съобщения за нарушения на човешките права на етническите малцинства, пише БГНЕС. Световният конгрес на уйгурите определи събитието като "Олимпиада за геноцида". Отношението на Китай към собствените му граждани е обект на нарастваща критика по целия свят.
Канадецът Дик Паунд - най-дългогодишният член на МОК - заяви, че забраната на спортистите да участват в събитието би било „жест, за който знаем, че няма да има никакво въздействие“. "Игрите не са китайски игри, игрите са игрите на МОК", каза той пред Би Би Си. "Решението за домакинство на олимпиади не се взема с оглед на сигнализиране за одобрение на правителствена политика", каза Паунд. Съставена от групи, представляващи тибетци, уйгури, жители на Хонг Конг и други малцинства, коалицията на участниците в кампанията публикува съвместно отворено писмо, призоваващо за бойкот на игрите в Пекин, за да се "гарантира, че те не се използват за насърчаване на ужасяващите нарушения на правителството на Китай и репресиите му срещу несъгласните".
Китай последователно отрича твърденията за нарушаване на правата на човека в Синдзян, настоявайки, че лагерите на уйгурите не са лагери за задържане, а "центрове за професионално образование и обучение". „Жалко е, че историята повтаря със случилото се преди 82 години с нацистките олимпийски игри през 1936 г.“, каза Дорджи Цетен от Студенти за свободен Тибет - една от групите, подписали писмото. "Домакинството на игрите в Берлин помогна за легитимирането на геноцида на Хитлер срещу еврейския народ и укрепи нацисткия режим. Правителствата и международната общност трябва да бойкотират игрите в Пекин през 2022 г. и да заемат позиция в подкрепа на ценностите на демокрацията, свободата и правата на човека", гласи изявлението на правозащитниците. Правозащитните организации призоваха МОК да намери алтернативен домакин на Олимпийските игри, които започват по-малко от шест месеца след забавените летни игри в Токио.