"Дните до Париж 2024" е спортна рубрика на Actualno.com, в която чрез любопитни истории отброяваме оставащите дни до Олимпийските игри 2024 в Париж.
Българският спорт винаги е бил и продължава да бъде част от онези неща, които карат целия свят да слуша родния химн. Най-големият международен шампионат - Олимпийските игри, е перфектното място за нашите състезатели да демонстрират своите качества. А те категорично го правят! Силното женско представяне на Токио 2020, в лицето на „диамантения“ ансамбъл по художествена гимнастика, Ивет Горанова, Стойка Кръстева, Антоанета Костадинова, Тайбе Юсеин и Евелина Николова, бе поредното доказателство за това. Как обаче започва всичко за нашата страна?
В началото нашите представители не успяват да се класират на предни позиции. Първият медал за България идва чак от Хелзинки 1952 (първото издание на Игрите е през 1896 г.), а само 4 години по-късно Никола Станчев става първият първият български олимпийски шампион. Това се случва в Мелбърн, а спортът е свободна борба –категория 79 кг.
Кой е Никола Станчев
„Гагарин на българския спорт“, „Патриарх на големия български спорт“ или просто бай Кольо: Това е легендата Никола Станчев. Роден е на 11 септември 1930 г. в село Твърдица, Бургаско. Според различни източници става активен състезател съвсем случайно. През 1949 г. младежът е привикан да свидетелства по дело и трябва да пътува до Ямбол, а във влака среща борци, които са се отправили на републиканско първенство, и спонтанно го канят да ги придружи.
Пътят до първата олимпийска титла на България
След две години вече е привлечен в ЦСКА. Влиза и в националния отбор. Първият сериозен успех в кариерата на странджанеца е именно на Олимпиадата в Мелбърн. Надпреварата започва добре за Станчев. Той побеждава един от фаворитите - грузинеца Схиртладзе. В следващата схватка обаче българинът отстъпва на японеца Кацумарото. Тогавашните правила на олимпийския турнир дават втора възможност на борците при допускане на загуба, но им поставят тежки условия - задължително да побеждават само с туш във всички останали срещи.
С невероятна тактика спортистът ни поваля западногерманеца Щер. Поредната жертва е опитният швед Лимбланд, а на финала предстои тежка схватка срещу смятания за непобедим американец Алън Ходж. Преминал през изключително тежки моменти по време на битката, Никола Станчев използва своята любима техника "Чарека", с която носи олимпийска титла за България!
След Мелбърн 1956
След Олимпиадата роденият в Твърдица състезател продължава да се бори. Единадесет пъти става шампион на България, като осем от тях в свободна и три в класическата борба. Печели и балканската титла. Прекратил активната си кариера, се заема с треньорство, но не успява да се утвърди в новото си поприще. Въпреки славата и успехите на тепиха, животът му не продължава, както подобава. Пребивава със скромна пенсия и е подпомаган от известни родни спортисти и треньори.
Споменът за Никола Станчев
В знак на почит в село Твърдица е открит негов паметник през 2011 г. Никола Станчев е наречен от треньора Райко Петров „Гагарин на българския спорт“. Неговият колега и приятел Боян Радев го определя като „патриарх на големия български спорт“. Станчев бележи началото на една епопея, наречена български олимпийски шампиони! А геройското му постижение с трите поредни туша към спортния Еверест ще бъде помнено винаги!
Автор: Джем Юмеров
*Очаквайте статии от рубриката "Дните до Париж 2024" всеки петък от 07:00 часа в Actualno Sport
---------------------------------
За да не пропускате нашите спортни рубрики и останалото спортно съдържание, можете да последвате Facebook страницата "Спортни новини - Actualno.com", да поставите отметка на Actualno.com/sport в браузъра си или да го добавите на началния екран на Вашето мобилно устройство чрез бутона "Add to home screen". За други въпроси - пишете ни във Facebook или на имейл адрес editors@webground.bg
ОЩЕ: Очаквайте в Actualno.com: 4 спортни рубрики, които не трябва да изпускате