Нови превантивни подходи прилагат в Превантивно-информационния център за борба с наркотичните вещества към Община Ловеч. Това се налага поради тенденциите за увеличаваща се употреба на стимуланти и нови психоактивни вещества /ПАВ/ предимно от млади хора, а все по-често и от непълнолетни.
Превантивно-информационният център се стреми да постигне цялостна промяна в начина на мислене на децата и младежите, така че да израснат като личности, без да търсят увереност или бягство във вредни за тях поведенчески модели.
Екипът организира дискусионна среща с представители от терапевтичен център „Трамплин“ с ученици от девети и десети клас от град Ловеч на тема „Вредата от употребата на психоактивни вещества“.
Важни акценти в срещата бяха „разговор от първо лице“ по метода “връстници помагат на връстници“ на млади хора, преминали „пътя на зависимостта“ . Чрез личен пример и на достъпен език тийнейджърите получават нагледна информация за опасностите от употребата на наркотици, както и предизвикателствата по пътя на отказването.
Калин Петков - клиничен психолог и психотерапевт, засегна актуалните въпроси за последиците от употребата на ПАВ и новите синтетични наркотици и сподели какъв е профила на потърсилите помощ при тях млади хора.
Тревожна тенденция от последните две години е, че учениците употребяващи наркотици, стават дилъри и продават дрога в училище. В тази връзка съдия Йовка Казанджиева запозна аудиторията с рисковете на дилърството, със законовите последици при отглеждане, разпространение и употреба на психоактивни вещества. Сподели и случаи от практиката с коментар „Тези ученици са не само извършители, но и жертви“.
„Наркотиците са най-сигурния начин да спреш да бъдеш човек. Най-добрият начин да спреш наркотиците, е изобщо да не започваш“.