В месеца за повишаване на информираността на обществото по темата Синдром на Даун, Сдружение на родителите на деца с генетичната аномалия стартира своята нова кампания ИГРАЙ ЗА 21, която има за цел да раздвижи хората и да ги запознае с темата.
Кампанията започва с 10-тия Благотворителен Тъч Ръгби Турнир на Мърфис Мисфитс, който събира играчи и фенове на спорта в подкрепа на инициативата за набиране на средства за издаването за първи път на български език на книга - ръководство за родители в отглеждането на бебе със Синдром на Даун - Babies with Down Syndrome: A New Parents' Guide, by Susan J. Skallerup.
Турнирът ще се състои на 20-ти октомври 2013 г., Национална Спортна Академия, гр. София.
Изданието съдържа изключително полезна информация, която освен в подкрепа на родителите е и чудесно ръководство в работата на терапевтите.
Тъч ръгби е безконтактна версия на ръгби, която е възникнала като тренировъчна игра преди няколко десетилетия, а в момента е със статут на отделен спорт. Големият плюс на тъча е, че в един отбор могат да се състезават едновременно играчи от различни възрасти и пол. Турнирът ще бъде напълно отворен за всеки желаещ да се включи, без значение от спортните му умения. Срещу минимална такса всеки участник получава правото да се включи в някой от отборите и тишърт, с който ще играе. Rugby is the Source! Play for 21!
Състоянието Синдром на Даун се дължи на една допълнителна хромозома в 21-ата хромозомна двойка. Хората с този синдром имат в кариотипа си 47 хромозоми вместо 46, както всички останали. На всеки 700 родени деца, едно е със синдрома, като тази честота е еднаква във всички страни, всички раси и всички социални групи. Най-важното нещо, което трябва да се знае за хората със Синдром на Даун е, че те са по-скоро подобни на останалите, отколкото различни от тях.
Сдружение на родителите на деца със Синдром на Даун е организация, основана през 2009 г. и нейната основна цел като НПО е да подпомага родителите на деца със синдрома в отглеждането и възпитанието им, и да съдейства за успешната им социална адаптация и интеграция в обществото. Мисията на Сдружението е да се бори за разрушаване на негативните стереотипи, създадени през годините за хората със Синдром на Даун, за подобряване на отношението и приемането им от обществото, както и за изграждане на техния позитивен образ чрез информация за реалния им потенциал за развитие, способности, таланти, успехи и постижения, за техните уникални човешки качества.
Прочети повече за събития, спортни занимания и свободно време за твоето дете ТУК.