Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Общинският съвет в Кърджали отказа да направи "почетен гражданин" емблематичен българин

20 октомври 2017, 16:41 часа • 2202 прочитания

Общинските съветници в Кърджали обявиха нулева година за званието "почетен гражданин" и го направиха след предложението на областния управител то да бъде връчено посмъртно на емблематична за града фигура, предаде БГНЕС.

На 21 октомври градът ще чества 105 години от освобождението си от османско владичество, а културната програма започна още през септември, кипяща от интересни прояви. Политическият въздух обаче се нажежи и заваляха декларации. Областният управител Никола Чанев лансира инициативата с почетното звание да бъде удостоен д-р Атанас Дафовски – лекарят, който слага началото на здравеопазването в района. През 1959 г. той става главен лекар на местната болница, която получава статута на окръжна едновременно с обявяването на Кърджали за окръжен център. Сега 10-етажната болница с двата си корпуса и високо-технологично оборудване носи името му. Въпреки безспорните заслуги на д-р Дафовски, Общинският съвет внезапно реши званието "почетен гражданин" да не се присъжда изобщо на тазгодишната тържествена сесия, насрочена за утре (21 октомври). Съветник от ГЕРБ сподели, че имало потребност да се преосмислят критериите за удостояването със званието, иначе то се раздавало "на кило".

В ДПС провидяха „опити за разделяне и противопоставяне на обществеността срещу Общинския съвет и общинските съветници по случая с удостояването на д-р Атанас Дафовски със званието "Почетен гражданин на община Кърджали". От посланието в декларацията им стана ясно, че те никога не са отказвали да подкрепят номинацията на д-р Дафовски за почетен гражданин, но смятали за по-удачно това звание да бъде връчено на покойния лекар догодина, когато ще се отбележи 90-годишнината от първата копка на лечебното заведение, носещо неговото име. ГЕРБ не закъсняха и отговориха с призив незабавно да бъде преразгледано решението за обявяването на нулевата година, но това не се случи.

През 2012 година, когато се честваха 100 години от освобождението на града, ДПС категорично се противопостави на номинацията на освободителя на Кърджали – генерал Васил Делов

"Неприятно съм изненадан, че годината, в която отбелязваме 105 г. от Освобождението на Кърджали, ще бъде обявена за нулева откъм номинации. Това е равносилно на отказ от национална памет, незачитане на достойните личности, вградили житейската и професионалната си биография в темелите на съвременния град Кърджали и незаслужена абдикация от едно правово задължение, което не носи облаги, а удостоява с морално признание. Необходимостта от поправки в Правилника и прецизиране на критериите за подбор не оправдава решението на председателския съвет на ОбС да не бъдат подлагани на гласуване постъпилите в законовия срок кандидатури, защото правилата не могат да бъдат променяни със задна дата", възнегодува областният управител.

Освобождението на Кърджали

На 21 октомври 1912 г. генерал Васил Делов освобождава Кърджали от османското владичество и Източните Родопи стават част от българската земя. Освобождението на Кърджали съвпада исторически с обявяването на Балканската война през 1912 г. Само за три дни градът е превзет от Хасковския отряд, воден от генерал Делов. Войниците му осигуряват тила на Втора Българска армия при Одрин. Настъплението на българите в този край започва на 18 октомври, когато отрядът на Делов тръгва през границата в 4 колони. Ден по-късно бойците разбиват османските войски при Кованлък /днешното село Пчеларово/ и Гьоклемезлер /Стремци/, и се насочват към Кърджали. Корпусът на Явер паша от близо 24 000 души войска започва да отстъпва от града. Хасковският отряд продължава настъплението си и на 20 октомври. Към 16 ч. на 21 октомври българските войски влизат в Кърджали и техният подвиг от Балканската война правят града и Източните Родопи част от независимата българска държава.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес