Ако евровотът беше днес, БСП печели 31-35%, ГЕРБ-28-32%, ББЦ – 9- 11%, ДПС - 8.5 - 10.5%. Това показват прогнозните данни на агенция "Сова Харис" за евроизборите.
Интересен факт е, че "Сова Харис" и собственикът ѝ Васил Тончев присъстват в книгата на професор Емил Хорозов „Проектният бизнес и ограбването на науката. Наръчник на управляващия мошеник”. Агенцията, заедно с други организации, свързани със социолози, е замесена в източването на 4 млн. лева от Фонд „Научни изследвания” в периода 2008-2010 година. Професор Хорозов твърди за тези агенции, че редовно са печелили проекти чрез подмяна на рецензии и нагласяване на документи, както и при откровен конфликт на интереси.
Според данните "Сова Харис" е спечелила научен проект за 275 хил. лева през 2009 година. Проектът ИД-09-0196 печели чрез 6 рецензии, от които 4 укрити. Останалите две рецензии са написани от един турски рецензент, който няма право да рецензира и няма научни степени и звания; другият е българин, спортен специалист и е написал рецензията на английски. Но проектът изобщо не е спортен, а социологическо изследване. А въпросният рецензент е написал една единствена рецензия.
Професор Емил Хорозов е директор на Фонд „Научни изследвания” от януари 2010 година до март 2011 година. В началото на 2011 година оглавява комисия, която да установи нарушенията във фонда, а след като публикува доклад с оценка за всички пропуски, подава оставка.
Днес сутринта лицето на "Алфа Рисърч" д-р Боряна Димитрова коментира, че е абсурдно месеци наред изследванията да излизат с резултати с точност до десетата – примерно 18,3%, а сега да се дават данни в рамките на хиляди гласове разлика – примерно между 100 и 200 хиляди. Това е огромен процент на грешка – няколко десетки процента, посочи Димитрова
При регистрираната избирателна активност установяваме следната конфигурация: БСП и ГЕРБ затварят основната алтернатива в политическото пространство у нас, като се очертава всяка от тези партии да привлече по около 1/3 от избирателите с готовност да гласуват. Тенденцията, която улавяме през последния месец, е леко подобрение на резулатата на ГЕРБ, докато БСП запазва предишното си ниво въпреки че социалистите се ползват с по-високо одобрение. Тези ефекти се дължат на фактите, че ГЕРБ успяват да привлекат част от привържениците на Реформаторския Блок, който е техният основен опонент вдясно. Същевременно в левия спектър АБВ успява да привлече няколко процента от традиционния електорат на столетницата. Въпреки това при ниското равнище на активност социалистите имат известна преднина и се очертават като най-вероятният победител на изборите.
Ако говорим за ново явление на българската политическа сцена през последната година, това безспорно е коалицията ББЦ, ВМРО, ЗНС, Гергьовден. Кампанията на тази формация, обявяваща се срещу статуквото, се открои от останалите. Лидерът на формацията Николай Бареков поддържаше диалог с обществото, който беше в съзвучие със значителни електорални настроения. Не е случайно, че резултатите отреждат трето място на организацията, ръководена от Николай Бареков. Дори и на предстоящите избори да не удържи тази позиция в съперничество с постоянния балансьор ДПС, коалицията около ББЦ се превръща във фактор, с който трябва да се съобразяват всички участници на българската политическа сцена.
Данните от изследването показват, че европейската тема още не е особено близка за електората, подкрепящ ДПС. Движението обаче е доказало, че разполага с добре изградена изборна машина и умее да мобилизира привържениците си. Поради това няма да е изненада, ако и този път ни изненада с висок резултат. Досегашните позиции на партията, ръководена от Лютви Местан, изглеждат напълно защитими и на предстоящите избори.
Резултатите показват, че още три формации имат шансове да се преборят за място в Европейския парламент. На финалния спринт най-добре се представят АБВ. За краткия период от своето самостоятелно съществуване структурата, ръководена от бившия президент Георги Първанов, успя да разпростре присъствие почти равномерно в цялата страна. Засега "възрожденците" се очертават като най-вероятният пети участник от България в ЕП, ако изобщо има такъв. Трябва да отбележим обаче, че над 80% от заявилите, че ще гласуват за АБВ, са бивши гласоподаватели на БСП. Това означава, че в последния момент може да има известна преориентация на гласовете в посока на традиционната левица.
Тенденцията при Реформаторския блок е да се върви надолу. Засега дори хора от утвърденото ядро, подкрепяло Синята коалиция, се преориентират към ГЕРБ. Това прави преодоляването на бариерата за влизане в ЕП малко вероятно. Регистрираме тенденция за ръст на подкрепата при Атака. Към момента обаче повишението изглежда недостатъчно за да осигури място на националистите в Брюксел. Откровената им русофилска позиция не успява да компенсира присъствието им в мнозинството в парламента редом с ДПС.
Всички останали участници в изборите общо получават подкрепа, колкото за един мандат. Това естествено изключва възможността някой от тях да се намеси в разпределението на местата.