След обявяването от ЦИК на окончателните резултати от произведените европейски избори на 25 май е видно, че избирателите, които са се възползвали от преференциален вот масово са гласували за кандидатите в кандидатската листа, номера на който съвпада с номера на партията или коалицията. Това посочва в свое проучване "Нова алтернатива", чието лице е бившият министър на отбраната Николай Цонев.
Основният въпрос тук е дали тези над 40% от гласувалите българи, които са се възползвали от преференциалния вот, са отразили наистина своите предпочитания или са препотвърдили номера на партията и в номера на преференцията за по-голяма сигурност, посочва "Нова алтернатива".
Такъв е случая с повечето партии и коалиции, които са в поредността на първите седемнадесет номера от участващите, а именно:
№1 Българската левица - Първият кандидат има най-много преференции 19,56% от всички гласове;
№2 ПП Глас народен – Вторият кандидат има най-много гласове 7,99% след водача на листата;
№3 Партия на зелените – Третият кандидат има най-много гласове 10,21% от всички гласове;
№4 ПП Зелена партия - Четвъртият кандидат има 12,02% от всички гласове на листата;
№6 Християндемократическата партия на България – Шестият кандидат има 8,77% и е втори след водача на листата;
№9 Синьо единство – Деветият кандидат има 7,09% от всички гласове и е втори след водача.
№11 ПП НФСБ - Единадесетият кандидат има почти равен брой колкото вадача на листата 9,93% от всички гласове
№12 БАСТА - Дванадесетият кандидат изпреварва водача на листата и има 10,89% от всички гласове
№13 АБВ – Тринадесетият кандидат има 8,34% от всички гласове на листата и е втори след водача
№15 КОАЛИЦИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ – Петнадесетият кандидат изпреварва водача на листата и има 8,05% от всички гласове
№17 Коалиция КОД - Седемнадесетият кандидат има 7,41% от гласовете на листата и е трети по предпочитания от гласувалите
Изключение прави Рефарматорския блок, където вторият в листата Светослав Малинов, който има 27,10% от гласовете за листата, изпревари водача Миглена Кунева с 14,74% подкрепа от гласоподавателите. При останалите партии не се наблюдава такава ситуация, тъй като кандидатите за Европейски парламент са 17, а техните номера са от 18 до 30 и няма такава възможност за дублиране на номерата.
Основната причина, според „Нова алтернатива“, е незадоволителната разяснителна кампания от страна на самите участници в предизборната кампания и от ЦИК, относно гласуването с преференциален вот. Прагът на преференциитее според новия Изборен кодекс е 5% , т.е. за да заеме водаческото място, един кандидат трябва да събере предпочитания над 5% от гласувалите за неговата партия или коалиция.
Независимо дали е грешка или не, преференциалният вот дава активна възможност гласоподавателите да участват в избора със своите предпочитания и да дадат гласа си за човека, който според тях заслужава да бъде начело на листата. Процентът на хората, възползвали се от мажоритарния елемент, е много по-голям в сравнение с предишните евроизбори през 2009 година, когато едва 16% прибегнаха до преференции.