Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЦИК: Не само от Турция, но и от САЩ има хиляди заявления за секции от едно IP

12 септември 2014, 16:06 часа • 27296 прочитания

Официални сигнали за подаване на заявления по електронен път от едно IP за откриване на секции в Турция в ЦИК не са постъпили. Това заяви говорителят на ЦИК Александър Андреев в коментар за Actualno.com.

Същевременно г-н Андреев призна, че на едно на заседанията на ЦИК са били обсъждани сигнали за такива действия. Няма обаче нищо официално установено, подчерта той.

На въпрос на Actualno.com какво всъщност е обсъждано тогава, Андреев отвърна, че разговорът е бил за подадени множество заявления за откриване на секции в Турция от един IP адрес. Адресът е на сървър, но никой не може да каже колко компютъра са вързани в към този сървър, уточни говорителят на ЦИК. Той добави, че става въпрос за около 1000 заявления от едно IP, но такива случаи имало и от Съединените щати, и от Великобритания. И заяви, че не може да се каже за колко секции става въпрос, след като се дискутират само заявления. Ние работим според закона, хипотетични положения няма, каза Андреев.

По закон за разкриване на изборна секция в чужбина са нужни 20 заявления, ако става въпрос за област, в която има дипломатическо или консулско представителство на България (ДКП). Ако няма ДКП, тогава заявленията трябва да са 40. Едно заявление изразява желанието на един човек да се открие секция в съответния район на чуждата държава.

Възможно ли е да се установи дали заявленията, подадени по електронен път, не са написани и пуснати от един човек? С този въпрос Actualno.com се обърна към ИКТ експерти от „Маг Студио”. Първото е невъзможно – ако са писани на компютър, кой може да каже дали е един човек или пък няколко души са сядали на едно и също устройство. Вече дали заявленията са пускани от един компютър технологично може да се установи. За целта трябва да се проверят логовете на сървъра на получателя, които се подават за заявката към машината. Трябва да се види и сървърът на подателя. Оттам насетне може да се направят обосновани предположения и да се направи анализ, казаха специалистите. И уточниха – в България вече действа европейска директива, която задължава доставчиците да пазят информацията за логовете от година назад. Въпросът е какво е законодателството в Турция, дали имаме споразумение за обмяна на данни с южните ни съседи.

Утре, 13 септември, ЦИК трябва да обяви колко на брой секции ще има във всяка чужда държава, откъдето са подадени заявления. Съответно ще е ясно и колко ще са секциите в Турция. Засега коментарите от политически партии и НПО-та са за 130-150 секции в Турция.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес